چگونه یک رابطه را تمام کنیم

چگونه بدون ناراحتی به یک رابطه دوستی پایان دهیم؟

وقتی یک رابطه به پایان می‌رسد دلیل اینکه دیگر نمی‌توانید رابطه را ادامه بدهید مهم نیست مهم این است که باید آن رابطه را تمام کنید. مسئله این است اقدام برای جدا شدن به هیچوجه کار ساده‌ای نیست، به این دلیل که ما می‌دانیم چقدر این موضوع برای طرف مقابل دردناک و ناراحت‌کننده است.

علم نشان می‌دهد بدون مقدمه جدا شدن یکی از دردناک‌ترین بخش‌های یک رابطه است. پایان دادن به دوستی ممکن است تحمل ما برای دنبال کردن اهداف شخصی را مختل کند، رضایت‌مان از زندگی را کم کرده یا درباره‌ی اینکه چه کسی هستیم احساس ناخوشایندی درونمان ایجاد شود.

ولی هیچ کدام از این موارد دلیل کافی برای ادامه دادن یک رابطه‌ی نادرست نیست و خوشبختانه کارهایی وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید ناراحتی پایان دادن به یک رابطه را کم‌تر کنید.

کلمات مناسب پیدا کنید و شجاع باشید.

چگونه بدون ناراحتی به یک رابطه‌ی دوستی پایان دهیم؟

اگرچه پیام دادن بسیار آسان‌تر است اما اگر با آرامش و به خوبی رابطه را پایان دهید رضایت بیش‌تری خواهید داشت پس فرصتی مناسب پیدا کنید که به طور مستقیم با طرف مقابل صحبت کنید. همچنین بهتر است از شبکه‌های اجتماعی یا فرد ثالثی برای صحبت کردن با دوستتان در مورد تصمیم‌تان، استفاده نکنید.

لوددی گولد (Lois Gold) درمانگر بازنشسته و نویسنده‌ی طلاق سالم (The Healthy Divorce) می‌گوید خود را برای مکالمه‌ی «ما باید جدا شویم» آماده کنید، برای مثال احساساتی که باعث می‌شوند در این رابطه ناراحت، عصبانی یا ناامید شوید، دقیقا به دنبال چه چیزی هستید، از اتفاقات خوبی که در رابطه داشتید و ویژگی‌هایی که دوستتان دارد و شما آن‌ها را تحسین می‌کنید، حرف بزنید.

نکته‌ی مهم دیگر لحن صحبت کردن است. هنگامی که خبر بد جدا شدن را می‌گوییم اگر به طور مستقیم و با توجه به احساسات طرف مقابل این چگونه بدون ناراحتی به یک رابطه‌ی دوستی پایان دهیم؟حرف را بزنیم، هر دو احساس بهتری خواهیم داشت. کورینه زیمرمن (Corinne Zimmerman) دکتر و استاد روانشناسی در دانشگاه ایلینوی می‌گوید: تاکید بر اتفاقات خوب گذشته، تلاش برای جلوگیری احساسات بد و ناراحت‌کننده در دوستتان، بیان ناراحتی خود از جدا شدن (حتی اگر احساس نمی‌کنید که شما مقصر نیستید) باعث می‌شوند احساس ناراحتی و استرس در فردی که قصد جدا شدن از او را دارید کاهش یابد. او اضافه می‌کند فراموش نکنید در آخر کمی درباره‌ی احساسات در این مواقع نیز صحبت کنید مثلا «می‌دونم سخته»، «می‌دونم چه احساسی داری» یا «از اینکه این اتفاق می‌افته احساس بدی دارم.»

همه‌ی این حرف‌ها باید آغاز یک مکالمه‌ی صادقانه و راحت درباره‌ی اینکه چرا این رابطه درست نیست، باشد. گولد می‌گوید: به جای اینکه طرف مقابل را برای کارهایی که از نظر شما اشتباه بوده یا توجه نکردن به نیازهایتان سرزنش کنید، بهتر است کم‌تر درباره‌ی گذشته و کارهای او قضاوت کنید و فقط درباره‌ی خودتان حرف بزنید.

بهتر است اینچنین بگویید: احساس می‌کنم ما کاملا متفاوت هستیم و تو را به دلیل توجه به کارت و در اولویت قرار دادن آن تحسین می‌کنم اما من به کسی احتیاج دارم که با من به سفر بیاید و چیزهای جدید را با هم امتحان کنیم. یا بگویید: من احساس می‌کنم دائما برنامه‌هایم را به خاطر هماهنگی با تو تغییر می‌دهم اما تو این کار را به خاطر من انجام نمی‌دهی.

واقعا این رابطه را پایان دهید.

چگونه بدون ناراحتی به یک رابطه‌ی دوستی پایان دهیم؟

گولد می‌گوید واضح و روشن نیازهایتان و آسیب‌هایی که در رابطه دیده‌اید را بیان کنید و اتفاقاتی که افتاده یا کارهایی که انجام نشده که باعث رنجش شما شده‌اند و در نهایت منجر به تصمیم شما برای جدایی شده صحبت کنید و از آنچه در رابطه می‌خواهید و اهدافتان بگویید.

شفاف و صریح بودن یعنی پایان دادن و رنه ام.دایلی (René M. Dailey) استاد داشنگاه تگزاس در این مورد می‌گوید: ابهام درباره‌ی اینکه آیا یک رابطه پایان یافته است باعث می‌شود با فرد خاصی ارتباط داشته باشید و مانع پیشرفت شما می‌شود، یک بار دیگر شخصیت خود را خارج از این رابطه تعریف کنید و با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید.

دایلی توصیه می‌کند در مقابل هر گونه تمایلی برای ارتباط با دوست سابق خود، پیام دادن به او در رسانه‌های اجتماعی، پاسخ دادن به تماس یا پیام‌ها او یا هر نوع ارتباط دیگری مقاومت کنید. گولد اضافه می‌کند بهتر است دلیل اینکه به تماس و پیام‌هایش پاسخ نمی‌دهید یا او را در فیسبوک و اینستاگرام دنبال نمی‌کنید، به او بگوید این مسئله برای هر دوی شما بهتر است. برای مثال بگویید «متاسفم اگر آزارت دادم و امیدوارم آرام باشی و راهی برای تسکین پیدا کنی اما من نیاز داردم این ارتباط را پایان دهم.»

ایجاد این مرزها و محدودیت‌ها علاوه بر آرامش ذهنی برای شما، برای فردی که از او جدا شده‌اید نیز مفید است. گری لواندووسکی (Gary Lewandowski) استاد و رئیس دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه مونموث (Monmouth University) می‌گوید اگر باز هم در تماس باشید این امیدواری ایجاد می‌شود که رابطه به حالت اول بازگردد. جدایی زمانی اتفاق می‌افتد که یک رابطه درست پیش نرود و هنگامی که جدا نمی‌شوید برای مدت بیش‌تری به همدیگر درد و ناراحتی را تحمیل می‌کنید.

نکات پایانی

جدا شدن سخت است اما می‌توانید با کمی آرامش این مسئله را برای خود و دوستتان راحت‌تر کنید. صداقت، مهربانی و شفافیت در این مواقع بسیار مهم است. کاملا عادی است که در این مواقع احساس تنهایی، ترس و عصبانیت کنید ولی باید آرام باشید، با گذشت زمان این احساسات کم می‌شود.

منبع: blog.takhfifan.com


سایر سئوالات