چگونه یک ربات ساده بسازیم

برای ساختن یک ربات ساده به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

بستگی داره چه نوعش رو بخای بسازی.
ولی به نظر من کار تیمی باشه بهتره .
هر کی یه مسئولیتش رو بر عهده میگیره .
مکانیک و برق و کامپیوتر و .

شما میتوانید با مراجعه به کتابهای مختلف ربات با کمترین هزینه ربات بسازید


فرض کنیم می‌خواهیم ربات بسازیم، این ربات قرار است برای ما کاری انجام دهد. این کار به عنوان صورت مسئله برای ما مطرح می‌شود، این مسئله در مسابقات همان قوانینی است که از طرف برگزار کنندگان وضع می‌شود . تمام رباتهای واقعی حداقل از سه قسمت تشکیل شده اند .
1- دریافت اطلاعات ( سنسورها)
2- پردازش اطلاعات (کامپیوتر،میکروکنترلر، ترانزیستورها ، رله ها و ... )
3- عمل کننده (قسمتهای مکانیکی)
فرض کنیم بخواهیم یک ربات تعقیب خط ساده بسازیم .بر اساس قوانین تعقیب خط نیاز به سنسور نوری داریم تا تغییر رنگ را بر اساس تغییر انعکاس نور تشخیص دهد(مدار آن را در مطالب قبل می‌توانید ببینید) حال بایست قسمت مکانیکی را طراحی کنیم . با توجه به قوانین بایست طرح مکانیکی ما قابلیت چرخش به چپ و راست را داشته باشد . مثلا از سیستم چرخش تانکی و یا فرمان دار سه یا چهار چرخ استفاده می‌کنیم
====>>>> سیستم چرخش تانکی به این صورت است که موتور محرک چرخهای چپ و راست جداست . هنگامی که موتور راست خاموش شود ربات به راست و هنگامی که موتور چپ خاموش شود ربات به چپ خواهد چرخید.(بهتر است برای ساخت چنین رباتی از قطعات اسباب بازی استفاده کرد )
هنگامی که قسمت مکانیکی را ساختیم باید مسیری مطابق با قوانین بسازیم، ربات را به صورت دستی کنترل کنیم و از صحت کار مکانیک مطمئن شویم ، همچنین بر اساس چگونگی حرکت ربات نیازهای آن (تعداد و چگونگی قرار گرفتن سنسورها ، فلوچارت پردازشگر ) مشخص شود .مرحله بعدی نصب سنسورها و ساخت پردازشگر است . توضیح اینکه پردازشگر لزوما کامپیوتر یا ‌میکرو کنترلر نیست و چنانچه کار ربات ساده باشد فقط از ترانزیستور یا گیتهای منطقی هم می‌توان استفاده کرد (نمونه یک پردازشگر ربات تعقیب خط با استفاده از گیتهای منطقی این پردازشگر وظیفه دارد تا ارتباط بین سنسورها و موتورها را به طور مطلوب فراهم کند.
با نصب پردازشگر بر روی ربات کار ساخت ربات به پایان می‌رسد و فقط تست و تنظیمات نهایی مانده است .
بازم هر کاری داشتی با کمال میل در خدمتم.پیام بزن
موفق و پیروز باشی


سایر سئوالات