چگونه یک صدای خوب داشته باشیم

چه طور می تونیم صدای مطلوب و مردم پسند داشته باشیم؟ اطلاعات بیشتر : هم از لحاظ حرفه ای و هم مبتدی .هر کی سر رشته داره جواب بده

دوست عزیز شما در درجه ی اول باید بدانید که هر کسی بر اساس ژنتیک و ارثی که به او می رسد، صدای خاص خودش را خواهد داشت و سیستم عضلات گفتاری و حنجره ی او اینگونه طراحی شده است و او نمی تواند در آن دست ببرد. اما در عین حال می تواند کیفیت صدای خود را بهبود بخشد و از آسیبهایی که به مرور زمان بر آن وارد می شود، جلوگیری به عمل آورد.
در ذیل به موارد مهمی که هر فردی باید به آن توجه داشته باشد اشاره میکنم:
1- تا می توانید آب بنوشید.
2- مصرف قهوه، چای و الکل را کاهش دهید.
3- از صدای بلند و جیغ و فریاد خودداری کنید.
4- هرگز گلوی خود را صاف نکنید و برای گرفتگی مقطعی صدا کمی آب بنوشید.
5- از دراز کشیدن پس از صرف غذا خودداری کنید. این کار باعث می شود اسید معده به طرف حلق باز گردد و تارهای صوتی شما آسیب ببیند.
6- ظرفیت تنفسی خود را افزایش دهید تا در هنگام صحبت طولانی به ریه ها و نیز حنجره تان آسیب نرسد.
7- با دهان بسته به زمزمه یک آهنگ بپردازید.این کار باعث افزایش انعطاف تارهای صوتی شما می شود.
8- صحبت به صورت پچ پچ را کاهش دهید، چرا که این کار باعث افزایش فشار وارده بر تارهای صوتی میشود.
9- در هنگام صحبت روی بلندی و زیر و بمی صدای تان کنترل داشته باشید. و سعی کنید به موقع تن صدای تان را بالا یا پائین ببرید و به موقع مکث کنید تا نفس کم نیاورید و نیز بر تاثیر سخن تان افزوده شود. .

-----------------------------------------------------------

جهت برخورداری از این دو مقوله موردنظر جنابعالی، (بخصوص صدای مطلوب)، سه فاکتور دائماً لازم و ملزوم همدیگرند:
1- برخورداری از صدای خوب، (یا به تعبیر عامیانه‌اش، استعداد ذاتی و خدادادی)
2- پرورش صدا ازطریق آموزش‌های آکادمیکی (مانند شرکت در کلاس‌های آموزش صداسازی زیر نظر مدرس مجرب و نیز استفاده از امکانات کمک‌آموزشی چندرسانه‌ای «مانند نرم‌افزارهای مولتی‌مدیا که نرم‌افزار سلفژ یا سرایش بخشی از آن هستند».
3- آشنایی با تئوری بنیادین موسیقی، ازقبیل نت و غیره... (هرچند در بخش سلفژ یا سرایش تاحدودی هنرجو با این مقوله آشنایی پیدا خواهد، اما به منظور تسلط بر تئوری موسیقی کفایت نمی‌کند.

-----------------------------------------------------------

من خودم کار «صدا» می‌کنم.
یه مسئله‌ای هست و اون اینکه، یا صدای تو زیبا و مردم‌پسند هست یا نیست. اگه نباشه، آسمون هم زمین بیاد کاریش نمی‌تونی بکنی. چون این خاصیت هنجره‌ی توئه.
اما اگر صدات فی‌نفسه خوب باشه، تازه باید پرورشش بدی تا به قول خودمون گوش‌نواز بشه. برای یاد گرفتن فن بیان، دوره‌هایی هست. اما به نظرم یک کتاب بتونه کارت رو راه بندازه : «پرورش صدا و بیان هنرپیشه» (اگرچه توصیه‌هایی برای بازیگرها کرده، اما بخش اعظمی از کتاب می‌تونه برای هر کسی که می‌خواد گویش صحیح پیدا کنه مفید باشه).

----------------------------------------------------------

اگر هدفت صرفا "خواننده" شدنه نه به صدا احتیاج داری و نه دانش اواز یا موسیقی.کافیه پول داشته باشی و از یه ناشر موسیقی بخوای که برات یه کاست "در بیاره"! بعدش هم خود ناشر ترتیب دو تا مصاحبه توی نشریات زرد رو برات میده و اگر با تجربه باشه توی یک نشریه سومی چند تا نقد تند و شاید توهین امیز برات چاپ می کنه و می شی خواننده معروف!
اما اگر هدفت "خواننده خوب" شدنه رفتن به کلاسهای اواز و موسیقی اولین قدم راهته.باید هم موسیقی ایرانی رو بشناسی و هم گوشه های اوازی ایرانی و هم ردیف های موسیقی. زمان نسبتا زیادی رو هم باید برای مسلط شدن بر این موارد بگذاری. عجله هم نباید بکنی. اگر شجریان شجریان شده حاصل دهها سال کارو تجربه و اموختنه..

------------------------------------------------------
اگه حرفی که میزنی مردم پسند باشه صدات هم مردم پسند میشه

علاوه بر صدق این موضوع در محیط عمومی خودمون حتی خواننده ها

ی معروف با ترانه های مردم پسند مشهور شدن!

بعدشم صدای هر کی دست خداس که چیجوری باشه!


سایر سئوالات