چگونه یک کتاب چاپ کنیم؟

پس از ترجمه ی یا نگارش متن یک کتاب باید با یک ناشر تماس گرفت و متن ترجمه را در اختیار وی قرار داد. آنها پس از مطالعه ی متن ترجمه ی شما، در صورت رضایت، با شما قرارداد می بندند. سپس چند نسخه از کتاب چاپ شده به وزارت ارشاد برای گرفتن مجوز داده می شود. متاسفانه، این بخش از فرایند نشر کتاب، کاملا خارج از کنترل شما و غیر قابل برنامه ریزی است. ممکن است کتاب شما یک ماهه مجوز بگیرد، ممکن است تا یک سال هم در ارشاد بماند. اما پس از گرفتن مجوز، کتاب چاپ شده و طبق قرارداد (معمولا حق الترجمه بین شش تا ده درصد از قیمت پشت جلد چاپ اول کتاب است و در چاپهای احتمالی بعدی، مقداری از این درصد کاسته می شود، اما حد اقلی نیز برای آن تعیین می شود) پرداخت حق الترجمه ی شما انجام خواهد شد..
متون خود را بهتر است تایپ نمایید (البته خود ناشرین با صرف هزینه برای شما این کار را هم انجام می دهند)

ناشرین چند دسته هستند:
گروهی از آنها با شما یک قرار داد می بندن. قرار داد ها به دو صورت هستند. یکی این که کتاب شما رو مثلا 5 میلیون می خرن و شما دیگه هیچ کاری با اون ندارید که معمولا نویسنده ها این قرارداد رو قبول نمی کنن!
در حالت دوم قرار داد به صورتی هست که مثلا 30% قیمت هر جلد رو به شما می دهند! و تا هر چقدر که تمدید چاپ بشه درصد شما پرداخت و از شما اجازه گرفته می شود!
در بعضی از موارد خود شما هم می توانید کتاب های خودتونو چاپ کنید مثلا اگر شما یه مدرکی یا مجوزی از ارشاد داشته باشید یا تعداد کتاب هایی که با نام شما انتشار پیدا کرده بالای 20 عدد باشد در این دو صورت اصلا شما نیاز به انتشارات برای چاپ کتاب خود ندارید!.
برخی ناشرین کاملا خصوصی و آزاد هستند که در اینصورت شما خود باید با هزینه شخصی کتاب خود را چاپ نمایید. هزینه یک کتاب 100 صفحه ای در سایز وزیری و با تیراژ 1000 در حدود 600-700 هزار تومان است. البته این مبلغ تقریبی است و به جنس کاغذ، رنگی یا سیاه سفید بودن کتاب و ... بستگی دارد.
برخی ناشرین اگر کتاب شما ارزشمند باشد و برایشان سودمند باشد، گاهی با دریافت و گاهی بدون دریافت پولی از شما حاضرند کتاب شما را چاپ کنند و در برابر آن 15% تا 30% درآمد هر بار چاپ را به شما می دهند. که البته کتب درسی معمولا چنین هستند.
شماری از ناشرین که بیشتر دانشگاهی هستند، حق نویسندگی کتاب را از شما می خرند و در چاپ اول مبلغی به شما می دهند، ولی در چاپهای بعدی همه ی درآمد برمی دارند. البته کتاب شما و نام شما بر روی کتاب همچنان محفوظ است، اما درآمدی برای شما نخواهد داشت.

بعد از اینکه ناشر مناسب پیدا شد کارهای اخذ مجوز را معمولا خود ناشرین انجام می دهند، سایر عملیات بعدی از قبیل ویرایش، صفحه آرایی، حتی طرح روی جلد اگر شما نداشته باشید و ... را خود ناشر انجام می دهد.

با توجه به اینکه خودم برای چاپ یک کتاب اقدام کردم و ناشرم نسبتا ضعیف بود، تصمیم دارم در چاپهای بعدی بیشتر کارها را خودم انجام بدهم و تنها در هنگام چاپ با یک چاپخانه قرار داد ببندم، اینطوری هم کتاب طبق سلیقه خودم چاپ میشه و هم مطمئنا هزینه اش کمتر است.

برای ترجمه باید به هر دو زبان یعنی زبان کتاب ترجمه شده و زبان دیگر تسلط کافی داشت و با موضوع کتاب هم آشنا بود. برای نمونه اگر کتاب تاریخی باشد، مترجم باید با علم تاریخ آشنا باشد. برای چاپ هم از وزارت ارشاد اجازه گرفته شود.
برای ترجمه کتاب بهترین راه مشاوره با یک ناشر است . به نظر من ناشر ها بهتر می دانند چه کتابی بازده اقتصادی بهتری دارد . شما اول باید با یک ناشر صحبت کنید ببینید اصلاَ ناشری هست که از نظر مالی کتاب شما رو پشتیبانی کنه یا نه.

به عنوان یک ناشر کوشش می کنم این فرآیند را براتون توضیح بدهم:
1- انتخاب کتاب مناسب و ترجمه آن
2- مراجعه به ناشر و تحویل نسخه ترجمه
3- در صورت پذیرش ناشر، عقد قرارداد
4- ناشر کتاب را به ویراستار سپرده و پس از ویراستاری و صفحه بندی برای بررسی نهایی به مترجم میدهد
5- پس از تایید نهایی مترجم، ناشر کتاب را برای گرفتن فیپا(فهرست نویسی پیش از چاپ) به کتابخانه ملی می دهد. این مرحله 2 هفته طول می کشد.
6- پس از فهرستنویسی کتاب برای گرفتن مجوز به وزارت ارشاد برده می شود و مدارک پیش از چاپ تنظیم می گردد.
7- در صورت وجود اشکالات احتمالی در کتاب، وزارت ارشاد، کتاب را به ناشر برگشت می دهد تا آن اشکالات از میان برداشته شود.
8- پس از بررسی نهایی که معمولاً 3ماه تا یکسال به درازا می کشد مجوز کتاب صادر میشود.
9- ناشر از کتاب فیلم و زینک تهیه کرده و مراحل چاپ انجام می شود.
10- طرح جلد کتاب توسط ناشر تهیه شده و پس از گفتگو با مترجم چاپ می شود.
11- فرمهای چاپ شده از کتاب به صحافی برده شده و کتاب نهایی آماده میشود.
12- دو نسخه از کتاب آماده به وزارت ارشاد برده می شود تا مجوز پخش کتاب(اعلام وصول) صادر گردد.
13- کتاب شما آماده است! حالا باید کتاب را پخش کنید. البته هنگامی که ناشر سرمایه گذار است خودش کتاب را پخش می کند.


سایر سئوالات