فوائد یوگا چیست

پژوهشگران می‌گویند تاثیر یوگا در درمان چاقی از بسیاری از روشهای متداول‌مانند اروبیک بیشتر است .تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد افراد چاقی که یوگا کار می‌کنند تا 15 کیلوگرم کاهش وزن پیدا می‌کنند و فشار خون 95 درصد انها به میزان طبیعی می‌رسد.این درحالیست که افراد باهمین شرایط در صورتیکه ورزشهایی مانند اروبیک‌انجام دهند 8 کیلوگرم وزن کم می‌کنند و فقط فشار خون 25 درصد آنها به میزان عادی باز می‌گردد.به گفته محققان یوگا همچنین خاصیت ضد اضطرابی بیشتری از اروبیک دارد .

دستگاه عضلانی اسکلتی


بعضی از وضعیت های بدن ، در یوگا می تواند روی مفاصل مختلف تاثیر گذاشته و خصوصامفاصلی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ، به کار گیرد.علاوه بر مفاصل ، یوگا تاثیرات مثبتی بر روی لیگامان ها و تاندون ها دارد.تحقیقات نشان داده است که یوگا ، تنها فعالیتی است که به تمامی ارگان ها و اندام های داخلی بدن سلامتی کامل میدهد.با کشیدن ملایم و آرام ماهیچه ها و مفاصل،حداکثر میزان خون به قسمت های مختلف بدن میرسد و باعث سم زدائی از بخش های مختلف و گوناگون آن می شودو به همین جهت تغییرات ناشی از افزایش سن را به تاخیر می اندازدو انرژی و شوق لازم برای زیستن را بوجود می آورد.

با یوگا می توان،ضعف وسستی عضلات را با تکرار تحریکات ملایم از بین برد.همچنین در روند تمرینات یوگا،عضلات شکم و کمر که مهره ها ی کمری را حمایت می کنند،تقویت شده،مشکلات پنهانی در دستگاه گوارش،آشکار شده،چون فرد احساسسوزش یا درد در ناحیه معده یا روده می کند.و مشکلات احتمالی در ناحیه کمر و یا مشکلات مربوط به عصب سیاتیک آشکار می شود.

دستگاه عصبی


یوگا در سیستم عصبی تعادل ایجاد می کند.یوگا باعث کم شدن تنش و استرس می شود،چرا که نوع ملایمی از تمرینات یوگا که با کنترل تنفس همراه است،به آرام کردن عمومی بدن کمک می کند.بدن وسیله ای برای حمل روح و فکر است و در این زمینه ، یوگا کمک موثری است برای سالم نگهداشتن جسم.

دستگاه قلبی-عروقی


تمرینات هاتایوگا ، توانایی بسیار بالایی در آرام کردن جسم و ذهن دارد. از آن جایی که بسیاری از مشکلات قلبی به علت استرس و تغذیه ی ناسالم و شرایط بد بدنی ایجاد می شود که با ر کاری بیشتری بر قلب تحمیل می کند،می توان مشکلات زمینه ساز را با یوگا برطرف کرد.امروزه در درمان بیماری های مختلف،توجه و تمرکز بیشتر بر درمان بیماری ها و نشانه های آزار دهنده ی آن هاست.و در اکثر موارد،ریشه های بیماری از بین نمی رود و بعد از مدتی دوباره همان بیماری عود کرده و بروز می کند.

در حالیکه با یوگا می توان استرس ها را با تمرینات مختلف پرانایاما،ریلکس و مدیتیشن برطرف نمود و استرس که خود یکی از بزرگترین عوامل خطر بیماری های قلبی است را برطرف نمود.

عامل خطر دیگر بیماری های قلبی ، تغذیه ناسالم است.یکی از مواردی که از عوامل خطر جدی قلبی است،کلسترول بالاست که با رژیم های پر گوشت و پر از پروتئین های حیوانی مرتبط است.مصرف زیاد گوشت و پروتئین،کلیه ها را بیش از حد فعال کرده و آلبومین خون را بالا می برد.که این عامل خطر نیز بارژیم غذایی یوگا برطرف می شود.با انجام آساناها و پرانایاما،وبا کنترل و هماهنگی سایر غدد درون ریز ،که باعث کنترل و آزاد سازی هورمون های مختلف می شود،پیام هایی که به قلب می رسد برای افزایش یا کاهش فعالیت ، تعدیل شده و فعالیت قلب نیز متعادل می شود.

یکی دیگز از عوامل زمینه ساز بیماریهای قلبی ،چاقی است.با یوگا می توان به وزن ثابت و متعادل رسید.حرکات یوگا راه های سوزاندن چربی را افزایش داده و بنابر این با افزایش دمای بدن ،موجب بالارفتن میزان سوخت و ساز می شوند.

سیستم تنفسی


تمرینات یوگا، با میزان باز شدن و انبساط دیواره ی قفسه سینه را افزایش داده و حجم ریه ها را افزایش می دهد که این نتیجه ی سودمند در بیماران مبتلا به آسم و سایر مشکلات تنفسی بسیار سود مند است.

تکنیک های ریلکسیشن ،و هیپنوز برای بیماران مبتلا به آسم پیشنهاد می شود که از این طریق علایم کمتری پیدا می کنند.این تکنیک ها بر این اساس پایه گذاری شده اند که فردی که ریلکس شده است،بهتر قادر به کنترل تنفس خود است و تنفس وی نیز نسبت به فردی که استرسی و عصبی است بهتر انجام می شود.

همچنین براساس تحقیقات جدید ،یوگا میزان حجم ریه را نیز افزایش داده که خود نقش بسیار مهمی در بهبود آسم و کاهش عود آن دارد.

در یکی از تحقیقاتی که در تایلند صورت گرفته،تاثیر یوگا بر میزان انبساط ها جدار قفسه ی سینه و حجم ریه در افراد سالم بررسی شد.کف آن ها را به دو گروه تقسیم کرده،در یک گروه ،افراد تمرینات یوگا را به مدت 20 دقیقه در هفته،و به مدت 6 هفته،انجام دادند.

ودر گروه کنترل ،تمرینات یوگا انجام نمی شد.بعد از 6 هفته ،میزان حجم ریه و باز شدگی جدار قفسه سینه اندازه گیری شد.نتایج بسیار چشمگیر بود.کسانی که در گروه یوگا به مدت کوتاهی تمرینات را انجام داده بودند،ظرفیت تنفسی آن ها با افزایش میزان باز شدگی قفسه سینه و افزایش میزان حجم بازدمی بهبود یافته بود که این امر سبب تامین اکسیژن بیشتری با هر بار تنفس و با کمترین سختی در تنفس می شود.

فواید فیزیولوژیکی یوگا


بهبود خواب
افزایش ایمنی
کاهش درد
بهبود وضعیت بدن
نرمال شدن وزن
افزایش انعطاف پذیری عضلانی
افزایش سطح انرژی
افزایش کشیدگی عضلانی
افزایش تحمل
بهبود عملکرد غدد درون ریز
کاهش ضربان قلب
نرمال شدن عملکرد دستگاه گوارش
کاهش تعدادتنفس
کاهش فشارخون
افزایش کیفیت قلب و عروق
افزایش دامنه حرکت مفاصل
بهبود زمان واکنش
بهبود همبستگی چشم - دست

یوگا و درمان بیماری ها:


تاثیر یوگا در درمان بیماری ها نیز شناخته شده است.در این جا به تعدادی از بیماری های شایع اشاره می کنیم.

نارسایی قلب


نارسایی قلب به اختلال مزمنی اشاره می کند که کارآیی قلب را درپمپ کردن مقدار زیادی از خون به بدن محدود کند.

مطالعات نشان داده است که دوره هشت هفته ای یوگا می تواند به کاهش التهاب که در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی منجر به مرگ می شود کمک کند و اگر با دقت صورت گیرد،کاملا بیخطر است.تفاوت های چشمگیری بین مارکرهای بیولوژیکی اصلی بین شرکت کنندگان در یوگا و بیمارانی که به صورت تدریجی درمان شده اند،وجود دارد.شرکت کنندگان در این مطالعه ،26 در صدکاهش علایم را نشان دادند.در مقایسه با 3 درصد کسانی که فقط از درمان های طبی استفاده کرده بودند.

بیماران مبتلا به نارسایی قلب،اغلب مشکلاتی در انجام دادن ورزش که در نتیجه ی خستگی و تنفس کوتاه مدت است،را تجربه می کنند.در این مطالعه نشان داده شده که تمرینات هوازی هاتایوگا د این بیماران که بیماران که به صورت تمرینات ملایم و همراه با تنفس بوده است،کاملا مفید بوده است.همچنین این تمرینات تاثیر مهمی در سلامتی و پایین آمدن سطح افسردگی در بیمارانی که به طور مزمن بیمار بودند داشت.

آسم


بهره بردن از حرکات یوگا و تکنیک ها ی آرام سازس بدن ،تا 45 در صد موجب کنترل علائم آسم در بیماران مبتلا می شود.براساس مطالعاتی که دکتر صادق صفارزاده متخصص آسم و آلرژی و ایمنووژی در خصوص نقش یوگا در کنترل آسم انجام داده است،وی اظهار داشت:آسم یک بیماری تنفسی شایع است که توسط فاکتور های زیادی از قبیل استرس تحت الشعاع قرار می گیرد.وی ادامه داد:پیامد اضطراب و استرس در دستگاه تنفسی یک بیماری آسمی به صورت تشنج در ناحیه نای و نایچه ظاهر می شود و سفتی و گرفتگی مجاری تنفسی را به همراه دارد.این متخصص آسم با اشاره به این نکته که کاهش اضطراب بیمار کمک شایانی به بهبودی علایم آسم می کند،خاطر نشان کرد:به اغلب بیماران توصیه می شود که به وسیله ی تکنیک های آرام سازی بدن از استرس خود بکاهند که یکی از موثرترین و مفیدترین این روش ها یوگاست.دکتر صفار زاده در مورد نقش یوگا در بهبود بیماران آسمی تصریح کرد:بسیاردیده شده است در بیمارانی که از تمرینات یوگا استفاده می کنند ،پس از مدتی نه تنها ظرفیت عملکردی ریوی بهبود یافته ،بلکه قدرت ماهیچه ای تنفسی و اسکلتی نیز به مراتب افزایش می یابد.وی در نهایت تاکید کرد:بسیاری از بیماران آسمی با استفاده از یوگا موفق شده اند که وابستگی خود را به دارو به میزان زیادی کم کننو حتی تعداد بسیاری از آنها موفق به قطع کامل دارو شده اند،به همین سبب بهره بردن از روش های یوگا به کلیه مبتلایان به آسم توصیه می شود.

دیابت


علم یوگا ادعا می کند که دستگاه عصبی و جسمی که از آن اطاعت می کند،می توانند از طریق تمرین های مراقبه تحت کنترل بسیار دقیق قرار گیرند و با موثرترین حالت ممکن عمل نمایند.این فرضیه ی قدیمی با تحقیقات علمی انجام شده در طی چند سال گذشته در هندوستان ،اروپا و آمریکا تحکیم گشته است.قسمت اعظم این تحقیقات با قاطعیت نشان داده اند که تمرینات روزا نه ی مراقبه می تواند به ایجاد تغییرات در نظم درونی و نظم در اندام های فیزیکی بدن شود.

در مورد بیماری دیابت ،تحقیقات نشان داده اند که قادرند با استراحت دادن به دستگاه های عصبی سمپاتیک به غدد درون ریز کمک کنند.

کمر دردهای مزمن


محققان اظهار کردند:شرکت در جلسات مداوم کلاس های یوگا می تواند راهی موثر برای مبارزه با مکر درد های مزمن باشد.در یک تحقیق که در ژاپن صورت گرفته است:تعداد101 نفر از بزرگسالانی را که به کمر در های مزمن دچار بودذد ،مورد مطالعه قرار دادند. در بین این افراد ،آن هایی که هفته ای 75 دقیقه در کلاس های یوگا شرکت می کردند نسبت به افرادی که در کلاس های کشش عضلانی و تقویت اندام شرکت می کردند ،پیشرفت چشمگیری در بهبود کمر درد شان از خود نشان دادند.محققان حتی تاثیر این کلاس ها را از کتاب های خود درمان نیز بیشتر دانستند.

در پایان هفته ی دوازدهم ،بیمارانی که در کلاس های یوگا شرکت کرده بودند،قادر به انجام فعالیت های روزانه خود بودند و پس از هفته ی چهاردهم ،مصرف داروی مسکن برای کمردرد به طور کامل کاهش دادند.اگر چه ورزش یکی از راه های درمان کمر دردهای مزمن است اما تاثیر آن در کاهش در بسیار کم است.به همین دلیل ،پزشکان پس از بررسی های فراوان یوگا را راهی موثر برای درمان کمردرد دانستند.

-------------------------------
فواید یوگا میتوان کاهش تعداد نبض

* کاهش سرعت تنفس

* کاهش فشار خون

*افزایش امواج آلفا

* افزایش راندمان دستگاه قلبی _عروقی

* متعادل کردن فعالیت معده و روده

* متعادل کردن غدد درون ریز

* انعطاف بخشیدن به سیستم ماهیچه ای _ اسکلتی

*افزایش زمان نگه داشتن تنفس

* تقویت هماهنگی چشم و دست

* تقویت عکس العملها

* تقویت حرکات

* افزایش تحمل

* افزایش نیرو

* افزایش انرژی

* تقویت حواس

* متعادل شدن وزن

* افزایش بخشندگی در فرد

* کاهش درد

* تقویت تعادل

* تقویت همه فعالیتهای بدن

فواید روحی _ روانی یوگا

* افزایش آگاهی بر جسم

* تقویت ذهن

* افزایش اعتماد به نفس و خود شکوفایی

* افزایش روابط اجتماعی

* کاهش افسردگی و اضطراب

* کاهش خصومت و دشمنی

* تقویت تمرکز

* تقویت حافظه
* تقویت دقت و توجه

* تقویت راندمان یادگیری

* افزایش مهارت اجتماعی

فواید بیوشیمیایی یوگا

* کاهش گلوکز

* کاهش سدیم

* کاهش کلسترول

* کاهش تری گلیسیرید

* کاهش کلسترول LDL

* کاهش کلسترولVLDL

* افزایش هموگلوبین

* کاهش سلولهای سفید خون

* افزایش تیروکسین

* افزایش ویتامین C


سایر سئوالات