چرا زیر چشم سیاه میشود

برای پاسخ به این سوال بد نیست کمی راجع به این بیماری بیشتر بدانیم. بیماری تیرگی زیر چشم یک بیماری ایدیوپاتیک است. به این معنا که علت بیشتر آنها ناشناخته است البته بسیاری از مبتلایان سابقه خانوادگی مثبتی دارند اما از شایعترین علل قابل توجه تیرگی زیر چشمها میتوان به انواع آلرژیها اشاره کرد. آلرژی انواع گوناگونی دارد و از یک حساسیت ساده به بوی گل، گوجهفرنگی و یا گردنآویز شروع میشود و به آلرژی به پنیسیلین، دود سیگار و هوای آلوده و یا حتی به چهره رئیس اداره ختم میشود. بدیهی است درمان آن، استفاده از یک آنتیهیستامین نیست و تنها باید از ماده حساسیتزا دوری جست.

دومین علت شایع کبودی زیر چشم اختلالات خواب است. خیلیها عقیده دارند که یک خواب 3 تا 4 ساعته طی شبانهروز جوابگوی نیاز آنها به خواب است اما در واقع اینطور نیست و این افراد بهخاطر داشتن نیروی جوانی، از ذخیره انرژی خود برای سر حال بودن استفاده میکنند، غافل از اینکه این ذخیره انرژی تمامشدنی نیست. کبودی زیر چشمها میتواند اولین علامت تمام شدن این ذخیره محدود باشد. پس اگر رختخواب گرم و نرمی دارید حتما 7 تا 9 ساعت در شبانهروز را به خوابیدن روی آن اختصاص دهید.

خواب داریم تا خواب

عده دیگری که اتفاقا همین مقدار در شبانهروز میخوابند نیز از چشمان کبود خود ناراحت هستند. درست است که آنها 7 تا 9 ساعت میخوابند اما چه خوابی؟ کیفیت خواب مهمترین عامل در سرحال بودن و بیمه شدن در برابر بیماریهاست. خیلیها عادت دارند نقشههای روزمره خود را در خواب حلاجی کنند. متن سخنرانیها، متن قراردادها، نوع برخوردها، لوازم مورد نیاز منزل و حساب و کتابهای بانکی و دفتری همه و همه مواردی نیستند که بشود آنها را در خواب حل و فصل کرد.

علاوه بر این، کسانی هستندکه مشکلات چندانی برای حل کردن در زمان خواب ندارند (هرچند تعداد این افراد از انگشتان دست نیز کمتر است) اما این <مرفهین بیدرد> به گونهای دیگر خواب خود را آشفته میکنند و آن مصرف انواع داروهای خوابآور یا محرک است

اشتباه نکنید، منظورم از این داروها فقط الکل یا قرص اکس نیست. قهوه هم میتواند خواب ناز شما را برهم زند.

بیماریهای هورمونی، عاطفی، روحی روانی و تغذیهای نیز نقش موثری در بروز تیرگی زیر چشم دارند اما شاید بتوان کاهش وزنهای ناگهانی به علت رژیمهای نامتعارف را نیز ازجمله علل مهم افتادگی چین و چروک صورت و تیرگی زیر چشم دانست.

و اما راه حل

اولین و بهترین راه، حل مشکلات یاد شده است. هرچند در موارد مادرزادی حل مشکل چندان آسان بهنظر نمیرسد. استفاده از ماسکهای شبانه علاوه بر فراهمآوردن محیطی مغذی و مرطوب برای پوست صورت، باعث ایجاد آرامش مضاعف برای شما میشود. این امکان را برای پوست شما مهیا میکند که پس از یک روز خستهکننده کاری پوست خود را در بهشت میوهها با گل و بلبل تنها بگذارید. زمانی این تاثیرات دوچندان میشود که در ماسک خود از مواد آنتیاکسیدان یا ضد پیری نیز کمک گرفته شود.

پوست خیار یکی از این مواد معجزهآساست، بنابراین لازم نیست تا شب صبر کنید.

همین حالا دست به کار شوید و اگر مشغول پوستکندن خیار هستید دست نگه دارید. به جای اینکه این پوست باارزش را از روی خیارتان بردارید آن را به صورت نوارهای پهنی برش دهید و زیر چشمانتان بگذارید. البته بهتر است به آنها نمک نزنید!

از ظهر گذشته و تنها پس از یک چرت کوتاه برای کار آماده می شوید. آیا تا به حال نوشیدن یک فنجان چای داغ را فراموش کردهاید؟ از این به بعد گذاشتن چای کیسهای نیمهگرم در زیر چشمانتان را هم فراموش نکنید، چرا که چای با داشتن مقادیر زیادی تانن تاثیر خوبی بر کاهش ورم و بازشدن رنگ صورت شما دارد.

صبح که از خواب بیدار میشوید صورتتان را با آب خنک بشویید.

این باعث میشود رگهای خونی زیر چشمان شما به یک باره بر اثر سردی آب منقبض و پس از چند دقیقه به صورت واکنشی متورم شود. افزایش خونرسانی درمان اصلی کبودی زیر چشم است.
امروزه روش جدیدی به نام مزوتراپی با بهرهگیری از جدیدترین و موثرترین داروهای موجود توانسته است در درمان کبودی و پف زیر چشم گام موثر بردارد. از بین این داروها میتوان به ویتامین k، رتینول، ویتامین C، داروهای بازکننده عروق خونی مثل آرتی شوک، انواع اسیدهای میوهای مثل گلیکولیک اسید و مواد مغذی برای سلولهای پوستی شامل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری برای فعالیت سلولهای پوستی اشاره کرد.

البته این مواد پیش از این در انواع کرمها و لوسیونهای دور چشم بهکار رفته و امتحان خود را پس دادهاند اما از آنجایی که جذب این مواد از روی پوست با محدودیتهایی رو به رو است، تزریق زیر پوستی آنها به روش مزوتراپی درمان را بسیار مطمئنتر کرده است.

یکی دیگر از داروهای پرمصرف در تیرگی زیر چشم، مواد پرکننده و آبرسان است که قادر است خشکی و گودافتادگی پوست زیر چشمها را به شکل قابل قبولی ترمیم کند.

علاوه بر مزوتراپی، قطع یا حداقل کاهش مصرف سیگار، کاهش مصرف نمک و مصرف سبزیها و میوههای حاوی مواد آنتیاکسیدان مثل اسفناج نیز توصیه میشود.

استفاده از پدهای گرم و سرد بهصورت متوالی برای تحریک عروق خونی زیر چشم نیز روش مناسبی است، به شرط اینکه پدها خیلی داغ یا سرد نباشند.

-----------------------------------
سیاهی دور چشم با افزایش سن و به تدریج ظاهر می‌شود که در این ارتباط عواملی چون خستگی، بی‌خوابی، قرارگرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهیانه زنان نیز نقش چشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم دارد.

سیاهی دور چشم درمان قطعی و صددرصد ندارد. اما کرم‌های ضدسیاهی دور چشم در بعضی افراد سیاهی دور چشم را تا حدی کاهش می‌دهد. زیرا این کرم‌ها تغییراتی در گردش خون رگ‌های پوست پلک به وجود می‌آورند و تا حدودی از تجمع خون سیاهرگ در پلک جلوگیری کرده و باعث کاهش سیاهی دور چشم می‌شوند، ولی آن را از بین نمی‌برد.

همچنین براساس پژوهش‌ها، تکنیک‌هایی مانند برخی از انواع لیزر و لایه‌برداری‌های شیمیایی خفیف هم می‌تواند در کاهش سیاهی موثر باشد؛ ولی تاثیرات این تکنیک‌ها در افراد، متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی بوده و مورد توافق همه متخصصان نیست. (البته این نوع درمان موقتی است)

به گفته‌ی دانشمندان سیاهی دور چشم، بیماری محسوب نمی‌شود و این جزو خصوصیات طبیعی پوست برخی افراد است. پس ریشه‌کن کردن، برطرف کردن و پیشگیری کردن باعث از بین رفتن کامل سیاهی دور چشم نمی‌شود. گفتنی است که سیاهی دور چشم در میان کشورهای همسایه‌ی ایران و کشورهای خاورمیانه، پاکستان و هند نسبت به سایر اقوام اروپایی و آسیایی شایع‌تر است و در ایرانیان هم هاله‌ای از این سیاهی وجود دارد

------------------------------------
این عارضه به نام چشم راکونی یا raccoon eyes معروف بوده و به دلایل گوناگونی پدید می آید. سیاهی اطراف چشم ها باعث ایجاد چهره ای پیر و خسته در افراد می شود.
پوست زیر چشم به دلیل نازک بودن یکی از ظریف ترین قسمت های بدن است. مقدار زیادی عروق خونی در ناحیه حساس و آسیب پذیر چشم ها وجود دارند که اگر این عروق خونی مسدود شوند به ظاهر شدن حلقه های سیاه اطراف چشم کمک می کنند.
لایه هایی از چربی و عضلات، اطراف چشم را در بر گرفته اند. کار عضلات، نگهداری چربی های اطراف پلک های بالا و پائین، در جای اصلی خود است. هنگامی که پیرمی شویم، پوست و عضلات حالت کشسانی و الاستیسیته خود را از دست می دهد. این امر باعث شل شدن و افتادگی پوست اطراف چشم ها می گردد.
سیاهی اطراف چشم ها می تواند به چند دلیل ایجاد شود. وراثت یکی از عوامل پیدایش سیاهی اطراف چشم به شمار می رود که در پوست های روشن بیشترمشاهده می شود. کم خوابی و بد خوابی نیز یکی دیگر از دلایل پدیدار شدن عروق خونی در زیر چشم ها می باشد. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث پیدایش لک ها و چروک های زود رس شده و سیاهی اطراف چشم را نیز به دنبال دارد.
افزایش سن یکی دیگر ازعواملی است که باعث نازک شدن لایه های چربی اطراف چشم می شود، این امر سبب پیدایش فرورفتگی زیر چشم ها می گردد. کسانی که کاهش وزن داشته اند نیز دچار این عارضه می شوند.
چندین راه حل ساده برای کاهش دادن سیاهی اطراف چشم ها وجود دارد . در مدت شبانه روزحداقل هشت ساعت خواب پیوسته داشته باشید. رژیم غذایی صحیح را انتخاب نمائید، از خوردن نمک و کشیدن سیگار که یکی از عوامل رسوب مایع در زیر چشم ها وایجاد ورم در آنها می باشد، پرهیز کنید. به طرز خوابیدن خود دقت کنید، به هنگام خواب، سر را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا جاذبه زمین باعث تجمع مایع بیشتر در زیر چشم ها نشود. عدم رعایت این حالت باعث پیدایش هاله سیاه و پف اطراف چشم خواهد شد.
اطراف چشم را با یک کرم مرطوب کننده که دارای خاصیت آنتی اکسیدان تقویت کننده و مراقبت کننده پوست در برابر اثرات سو محیطی است، چرب کنید. از گیاهانی که دارای مواد رطوبت زای طبیعی هستند مانند عصاره چای سبز، عصاره انگور و ویتامین K، Eو C استفاده کنید. اگرسیاهی اطراف چشم شما بسیار شدید می باشد توصیه می شود با متخصص پوست مشورت کنید.
البته ناگفته نماند که این مشکل با درجات متفاوت در بسیاری از افراد دیده می شود. داشتن زندگی سرشار از آرامش، تغذیه سالم و خواب کافی بسیاری از مشکلات از جمله کبودی دور چشم ها را برطرف می کند.
-----------------------------------
این سیاهی بیشتر به علت خستگی ، گرما و یا فعالیت زیاد است . گذاشتن پوست خیار یا گذاشتن سیب زمینی خام رنده شده در زیر چشم و همینطور استراحت و خواب کافی راه درمان است


سایر سئوالات