چرا صیغه حلال است

اگر منظورتون از صیغه همان عقد موقت است
باید شرایط خودتون را هم بفرمایید
در کل اگر کسی نمی تواند ازدواج کند و از طرفی هم نیاز به ارضاء دارد خیلی خوب است که به قول خودتان صیغه کند و دارای اجر و ثواب که هست و علاوه بر آن بر روح و جان خود انسان نیز تاثیرات بسزایی می گزارد.
ولی توصیه بنده این است که ازدواج دائم به مراتب خیلی بهتر است چون اگر کسی صیغه کند بعد ازدواج دائم از نظر روحی و روانی مشکلاتی را به بار خواهد آورد مخصوصا برای خانم ها.

بعضی از شرایط صیغه این است که اگر تا به حال ازدواج نکرده اید باید از پدر خود کسب اجازه کنید و با اجازه ایشان باشد.
ثانیا در عقد کسی و یا عده کسی نباشید.

صیغه موقعی لازم میگرددکه شخصی امکان ازدواج دائم ندارد ولی نیازبه ازدواج دارد. یا مواقعی هست که شما مجبورید با یک نامحرم معاشرت داشته باشید مثلا شمایک مرد مریض هستید که زنی نامحرم (بدلائلی) باید ازشما پرستاری کند و چون لمس نامحرم جایز نیست صیغه لازم مشود.
-----------------------------
صیغه درسته که فضیلت داره اما برای کسایی که نه امکان ازدواج دارند و نه توان خودداری وبه فتوای آیه الله سیستانی بنا بر احتیاط واجب ازدواج موقت برای کسانی که زن دارند چه در دسترس باشد و یا نباشد جایز نیست.
و زن ها هم نمی توانند ازدواج کنند چه دائم و چه موقت مگر با اجازه ولی .ولی اگر رشیده شده باشند اختیار خودشان را دارند.
----------------------------
صیغه به در اصل مستحب موکد است ولی در بعضی مواقع بد و در بعضی مواقع واجب است
در صیغه اولا که شخص اگر زن است دوحالت دارد
یا اینکه باکره است
یا اینکه غیر باکره است
اگر باکره باشد طبق نظر اکثر مراجع تقلید باید احتیاط در آن است اذن پدر احراز شود
اگر غیر باکره باشد (یعنی طلاق گرفته باشد یا همسرش فوت کرده باشد) نیازی به اذن پدر نیست
حال باید شرایط خودتان را در نظر بگیرید
**البته این را هم بگم که بعضی از مراجع مثل آیت الله روحانی درباره ی اذن پدر برای دختر باکره گفته است که اگر دختر رشیده باشد یعنی خوب و بد خود را بداند نیازی به اذن پدر نیست**
خوب و بد یعنی اینکه بدانی که اگر با کسی صیغه کنی و بعد نزدیکی صورت بگیرد , بعد از تمام شدن مدت صیغه اگر بخواهی ازدواج دایم بکنی دچار مشکل بشوی به خاطر باکره نبودن یا اینکه به خاطر نگاهی که جامعه ی ما به اون داره اگر کسی از صیغه بودن شما اطلاع پیدا کنه برای شما بد میشه و همه به دید یک شخص هوسران (ببخشید که اینو گفتم) به شما نگاه می کنند واین برای شما بد میشه(البته اگر فرض را بر این بگذاریم که شما ازدواج نکرده اید)

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند : دو نفری که ازدواج موقت می نمایند هنگامی که با هم صحبت می کنند ، کلام آنها تسبیح خداوند است و هنگامی که دست همدیگر را گرفتند ، گناهانشان از میان انگشتانشان فرو می ریزد . هنگامی که یکی از آنان دیگری را می بوسد ، خداوند برای هر بوسه ، ثواب یک حج و عمره را می دهد و هنگامی که از هم جدا می شوند خداوند برای هردوی آنان به هر لذت و شهوتی که برده اند ، حسنه ای به بزرگی کوههای بسیار بلند در نامه عملشان می نویسد و هنگامی که بلند شده و غسل کردند ، خداوند گناهان آنها را می بخشد و آبی بر مویی از موهایشان مرور نمی کند ، مگر اینکه خداوند برای هر یک از آنها ده ثواب نوشته و ده گناه محو کرده و ده درجه بالا می برد . پس پیامبر (ص) فرمودند : و برای هرکسی که پیوند بین آنها را ایجاد کرده باشد ، همین ثواب ها خواهد بود . و در ادامه فرمودند یک درهم ( خرج برای ) متعه ، از هزار درهمی که در راه خدا خرج شود برتر است ، به خدا سوگند که متعه برتر است و آن چیزی است که قرآن درباره آن سخن گفته و سنت بر آن جاری شده است .
لثانی اللخبار ج1 ص 244

--------------------------------------
نظر اسلام راجع به ازدواج موقّت و فلسفه این نوع ازدواج ؟
از آیه "فما استمتعتم به منهن فآتوهنّ اجورهن فریضه؛[1] زنانی را که متعه می کنید واجب است مهر آنان را بپردازید". جواز ازدواج موقت استفاده می شود. روایات فراوانی درباره جواز ازدواج موقت آمده است. در روایت مفضل، امام صادق(ع) فرمود: " از آیه " فما استمتعتم به منهنّ..." استفاده می شود که متعه حلال است".

سپس فرمود: "مسلمانان در زمان پیامبر(ص) در حج و غیر حج متعه می کردند و در زمان ابوبکر و چهار سال اوّل ایام خلافت عمر، متعه رواج داشت، سپس آن را حرام کرد".[1]
فلسفه ازدواج موقت همچون ازدواج دائم این است که مردان و زنان از نظر غریزه جنسی کمبودی احساس نکنند و راه ازدواج صحیح باز باشد تا دچار زنا و فساد نشوند. چه بسا زنانی که شوهرانشان از دنیا رفته و بی سرپرست مانده اند و غریزه شهوت به آنان فشار می آورد. از طرفی مردانی هستند که زمینه ازدواج دائم برایشان فراهم نیست. در اسلام راه صحیح ازدواج خوب و آسان فراهم شده تا کسی به گناه آلوده نشود ف به همین خاطر هر کسی می تواند اقدام به ازدواج موقت نماید چرا که : در ازدواج موقت شرایطِ سخت ازدواج دائم وجود ندارد.
این حقیقت قابل انکار نیست که غرائز طبیعی را نمی توان از بین برد. فرضاً هم بتوانیم از بین ببریم چنین اقدامی عاقلانه نیست، زیرا این کار یک نوع مبارزه با قانون آفرینش است. بنابراین راه صحیح آن است که آن ها را از طریق معقولی اشباع نماییم و از آن ها در مسیر سازندگی بهره برداری کنیم.
پاره ای از روانکاوان غریزه‌ جنسی را غریزه اصیل انسان می دانند و تمام غرائز دیگر را به آن باز می گردانند. بنابراین در بسیاری از شرایط و محیط ها، افراد فراوانی در سنین خاصی قادر به ازدواج دائم نیستند. با افراد متاهل در مسافرت های طولانی یا ماموریت هابا مشکل عدم ارضای غریزه جنسی روبه رو می شوند.
این موضوع مخصوصاً در عصر ما که سنّ ازدواج بر اثر طولانی شدن دوره تحصیل و مسائل پیچیده اجتماعی بالا رفته و کمتر جوانی می تواند در سنین پایین یعنی در داغ ترین دوران غریزه جنسی اقدام به ازدواج کند شکل حاد تری به خود گرفته است. با این وضع یا باید راه زنا و فحشا باز باشد یا ازدواج موقت و دائم گسترش یابد یا مانند راهبان و راهبه ها غریزه شهوی را سرکوب کرد. از بین این سه راه قطعاً ازدواج موقت بهتر و سالم تر است.[1] درباره‌ فلسفه ازدواج موقت می توانید از مطالعه کتاب نظام حقوق زن در اسلام نوشته استاد شهید مطهری بهره مند شوید.

[1] نساء (4) آیه 24.
[2] بحارالانوار، ج 103، ص 303.
[3] تفسیر نمونه، ج3، ص 341، با تلخیص.

منبع: نرم افزار پیامبر مهربانی


سایر سئوالات