چرا مردم پمپی سنگ شدند

ویرانه‌های پمپئی در نزدیکی ناپل در ایتالیا واقع شده‌است. در آن آثاری از بناها و مردم شهر باستانی پمپئی که بر اثر آتشفشان کوه وزوو ویران شده به چشم می‌خورد. پیش از این تصور می‌شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتشفشان کشته شده‌اند اما پژوهشهای دیگر نشان داد آنها به خاطر حرارت بالا جان باخته‌اند.برخی دیگر نیز بر پایه نامه‌هایی که ۲۵ سال پس از این ماجرا نوشته شده به این نتیجه رسیدند که مردم به خاطر استشمام خاکسترهای آتشفشان خفه شده‌اند. این شهر پس از آتشفشان زیر ۴ تا ۶ متر خاک و خاکستر به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد.این شهر به صورت کاملاً اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد.این شهر تاریخی که جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود با بیش از دو میلیون و پانصد هزار بازدید کننده در سال یکی از جاذبه‌های مهم ایتالیا به‌شمار می‌آید.

در باره علت مرگ شهروندان این شهر نظر های گوناگونی داده شده. برخی معتقدند گاز های سمی باعث مرگ مردم شده و برخی دیگر بر این باورند که شدت حرارت بالا مردم را کشته است و برخی دیگر ورود مواد مذاب به شهر را علت مرگ مردم میدانند. هنوز هیچ یک از این دیدگاه ها به طور کامل قطعی نشده و باستان شناسان همچنان در حال تحقیقند.

سحرگاه روز 24 ماه اوت سال 79 میلادی حادثه‌ای به وقوع پیوست که موجب شد داستان زندگی روزمره رومی‌ها برای سالیان دراز محفوظ بماند. در این روز آتشفشان کوه وسوویوس ناگهان فوران کرد. به مدت 3 روز، آسمان تیره و تار شد و خاکستر آتشفشانی و گدازه بر مردمان شهر فرو ریخت.

پس از آنکه انفجار و فوران آتشفشان فرو نشست، شهر پمپی در زیر تلی از خاکستر و گدازه، به ضخامت 2/5 تا 3 متر مدفون شده بود. 2 هزار نفر از 20 هزار سکنه شهر در اثر فرو ریختن سقف‌ها و تنفس گازهای سمی جان باختند.

گاز آتشفشان دمایی بالغ بر 300 درجه سانتی‌گراد داشته و حالت چهره و بدن قربانیان به خوبی نشان می دهد که این افراد چقدر در زمان مرگ زجر کشیده اند.

ابر داغ 300 درجه سانتی‌گرادی تنها در چشم برهم زدنی بدن‌های مردم را خشکاند و زیر سنگ و خاکستر دفن کرد. دندان‌های بیرون زده از لب‌هایی که از درد کشیده شدند، پوست‌های سوخته شده، جمجمه و استخوان‌های بیرون زده و فک‌های باز مانده در بقایای قربانیان پمپی نشان از احساسات قربانیان آن حادثه در آخرین لحظات حیاتشان است.

در میان بقایای به جا مانده شاهد صحنه‌ای دلخراشی هستیم. یک خانواده متشکل از یک زن و مرد که زن یک کودک در دامانش دارد و مرد یک کودک دو ساله در بغل دارد که همگی تبدیل به مجسمه‌های گچی شده‌اند.

منابع:
ana.ir
ویکی پدیا


سایر سئوالات