چرا تاتو حرام است

نظر شرع و مراجع عظام تقلید

آیت‌الله خامنه‌ای:

- خالکوبی حرام نیست. به­ شرط آنکه ترویج فرهنگ غیراسلامی نشود. وضو و غسل آن هم صحیح است.

سوال: بعضی از قسمت‏های بدنم خالکوبی شده است، گفته می‌شود که غسل و وضو و نمازم باطل هستند و نمازی از من پذیرفته نمی‌شود. امیدوارم مرا در این‏باره راهنمایی فرمایید.

جواب: اگر خالکوبی مجرد رنگ باشد و یا در زیر پوست بوده و بر ظاهر پوست چیزی که مانع از رسیدن آب بر آن شود، وجود نداشته باشد، وضو و غسل و نماز صحیح است.

آیت الله سیستانی:

پرسش: کاشتن ابرو برای زنان اشکال دارد یا خیر؟
پاسخ: کاشتن ابرو اگر رشد نداشته باشد به جهت وضو و غسل اشکال دارد ولی خالکوبی کردن آن مانعی ندارد.

پرسش: آیا خانمهایی که دارای تاتو بر روی ابروهای خود هستند، می توانند به حج بروند؟
پاسخ: اشکال ندارد و به حج ضرری نمی‌رساند.

پرسش: مقداری از ابروی بنده در کودکی در اثر تصادف مو رویش نکرده است، و من آن را تاتو کرده ام (ارایشگر مو کاشته است) لطفا بفرمائید غسل و وضو چه حکمی دارد؟ آیا باطل است یاخیر؟

پاسخ: اگر موی کاشته شده مصنوعی یا طبیعی به نحوی باشد که رشد نکند، چه با ماده چسبنده یا بدون آن کاشته شده باشد، به عنوان جزئی از بدن محسوب نمی‌شود و بنابر این مانع از صحت غسل می‌شود و نمی‌توان در وضو بر آن مسح کشید و اقدام به کاری که باعث تیمم به مدت طولانی شود به احتیاط واجب جایز نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی:

پرسش: اگر ابرو یا لب تاتو شود برای غسل چه حکمی دارد؟

پاسخ: این کار در صورتی که آرایش تند محسوب نشود و منشا فساد نگردد جایز است و در هر حال برای غسل اشکالی ندارد، زیرا چیزی نیست که روی پوست را بپوشاند و اگر روی پوست باشد باید در صورت امکان به هنگام غسل برطرف شود.

پرسش: خالکوبی برای غسل چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر همراه با تصاویر مبتذل و انحرافی نباشد وبرای بدن ضرر قابل توجّهی نداشته باشد حرام نیست و در هر حال وضو و غسل با آن اشکالی ندارد؛ امّا سزاوار است از این کار پرهیز شود.

پرسش: تکلیف کسانی که اسمای جلاله و یا آیاتی از قرآن را بر روی بدن خود خالکوبی نموده اند، نسبت به طهارت و جنابت و مسّ بدن بدون وضو چیست؟

پاسخ: چون هنگام خالکوبی آیات زیر پوست قرار می گیرد، مسّ آنها اشکالی ندارد؛ ولی اگر بتوانند بدون عسر و حرج آنها را پاک کنند، احتیاط واجب آن است که آن را پاک کنند.

پرسش: آیا خالکوبی در اسلام حرام است؟ چرا؟

پاسخ: حرام نیست مگر اینکه عکس های مستهجن باشد و یا اسامی مقدس که در حال عدم وضو یا جنابت مایه اشکال شود.

پرسش: خالکوبی چه حکمی دارد و آیا برای غسل و وضو مشکلی ایجاد می کند؟

پاسخ: هرگاه ضرر خاصّی برای بدن نداشته باشد عکس‌های موجب فساد اخلاق در آن نباشد جایز است و در هرحال برای وضو و غسل مشکلی ایجاد نمی کند.

منبع: yjc.ir


سایر سئوالات