چرا حوصله مطالعه ندارم

یه اصل مهم جامعه شناسی هست که میگه جامعه شخصیت افراد را میسازد.پایین بودن مطالعه در ایران علتهای زیادی دارد که اگر ما این علتها را یکی یکی حل کنیم و آنها را کنار بگذاریم یک قدم به سمت توسعه مطالعه پیش میرویم.عمده ترین مشکل خانواده ها هستند که می بایست بچه ها را از ابتدا با کتاب و مجله آشنا کنند.بجای هدایای گران قیمت کتاب را هدیه بدهند.یه روز یکی از دوستام با پولهایی که جمع کرده بود رفته بود یک کتاب دایره المعارف خریده بود پدرش بهش گفت پسر بجای این کتاب میرفتی یه چیزی میخریدی میخوردی .بطور کلی علتهای کمی مطالعه در ایران عبارتند از:
1-پایین بودن سطح تحصیلات خانواده ها
2-فقر اقتصادی
3-عدم تشویق به کتاب خوانی در مدارس
4-سنجیدن سطح سواد و معلومات دانش آموزان و دانشجویان با کتب ارائه شده و علتهای بیشمار دیگر

مشکل دغدغه نداشتن است و یا دغدغه‌ی دیگران را داشتن، این روزها اگر کسی درس می‌خواند فقط برای تغییر جایگاه اجتماعی خود است، با چنین دیدی تو فقط می‌خوانی تا پیشرفت کنی و چیزهایی را می‌خوانی که به قولی برایت سودی داشته باشد، هرچند در عمیق خواندن آنها هم هزار اما و اگر است. کم پیدا می‌شوند کسانی که برای خودشان کتاب بخوانند و کتاب دغدغه‌ی زندگی‌شان باشد مثل نفس کشیدن، مثل غذا خوردن....
نکته دیگر هم این است که وقتی غذای مناسبی بر سفره‌ی فرهنگی‌ ما نیست، معلوم است همان اندک افرادی هم که به سمت کتاب می‌روند، زده می‌شوند. کتاب‌ها پاسخگوی نیازها نیست، ترجمه‌ها در حدفاجعه است و هر کسی با یک لیسانس زبان خارجی به خودش اجازه‌ی ترجمه می‌دهد، نوشته‌های تولیدی و تالیفی هم که دست چندم‌اند.
به نظرم خیلی دیر شده که به فکر کتاب‌خوانی مردمی باشیم که فقط مصرف می‌کنند باید فکری کرد که همین تعداد کتاب‌خوان باقی‌‌مانده را حفظ کنیم.

------------------------------------------
میشه اول من یه سوال کنم؟
شما وقتی دقدقه فکری داشته باشی می تونی شب راحت بخوابی؟
خوب دیگه مطالعه که از خوابیدن بیشتر تمرکز میخواد!حالا این مردم هم نمونشون خود من صبح تا شب فکر و خیال و بهترین فرار ؟سرگرمی های کاذب و.....
انشاءا... شما راحت کتاب بخونید.

-----------------------------------------
برای مطالعه اول باید نیاز رو ایجاد کنیم و بعد از اون انتظار داشته باشیم که سطح مطالعه بالا بره.
مثلا اگر من کامپیوتر نداشته باشم، نیازی به دونستن اطلاعات مربوطه ندارم، پس به دنبال کتابهایی از این دست هم نمیرم.
تو کشور ما بقدری کاربردهای عملی علوم پایینه که مردم نیازی به مطالعه پیدا نمیکنن، مگر کتاب درسی. اون هم به اجبار.
به نظر من باید کاربرد علوم رو بالا ببریم تا نیاز مردم به مطالعه بیشتر بشه و آمارمون رشد کنه.
ضمنا این آمار کتابخونی از روی میزان فروش انتشارات بدست میاد و فکر میکنم باید در یه عددی ضرب بشه چون بیشتر ماها بجای خرید کتاب، اونو امانت میگیریم. یکیش خود من که از هر ده تا کتابی که میخونم، یه دونه اش مال خودمه.


سایر سئوالات