چرا حیوانات دم دارن

دم یک اندام است که در بسیاری از جانوران وجود دارد. دم در انتهای ستون مهره‌ها قرار دارد و از مهره‌های استخوان در دنبالچه به‌وجود آمده‌است . انتهای دم به شکل دسته‌ای مو در پشت پاها آویخته بوده و در پرندگان به شکل پرهایی که در پایان بدن روییده‌اند، می‌باشد.

حیوان از طریق حالتهایی که به دم خود می‌دهد منظور خود را به طرف حالی می‌کند‌. برروی هم از هدایت بدن‌، مانور دادن، گرم کردن‌، تکیه گاه، گرفتن آویزان شدن، علامت گذاری و کلی امکانات دیگر استفاده می‌شود.

پستانداران از دم بیشتر برای حرکت‌، مانور دادن، حمایت از خود، و حفظ ایمنی بهره می‌گیرند. به زبان دیگر دم، برای حیوان حکم چوب بالانس را برای بندباز در روی طناب دارد اگر دم نباشد گربه از روی دیوار و یا سگ بخاط نداشتن وسیله ابراز احساسات‌، رنجور و ناخوش خواهد شد. کسانی که دم گربه، سگ یا حیوان دیگر را قطع می‌کنند دانسته یا ندانسته زندگی و امنیت حیوان را تباه کرده ودر حق آن حیوان بزرگترین قساوت را مرتکب می‌شوند. باید انصاف داد که طبیعت با آفریدن دم، منت بزرگی بر گردن حیوانات نهاده است. مثلا دم به سنجاب اجازه داده است که آکروبات بازی کند و با کمال اطمینان خاطر و بدون یک میلیمتر خطا و اشتباه از درختی به درخت دیگر بپرد و در هر پرش از دم بعنوان اطمینان بخش‌ترین سکان استفاده نماید. همزمان دم سنجاب نقش چتر نجات ترمز‌دار را نیز ایفا می‌کند. زیرا درهنگام پریدن از درختی به درختی دیگر در لحظه فرود آمدن روی درخت مقصد، سرعت جهش را کاهش ‌هد و موجب می‌شود سنجاب محکم به درخت مقصد نخورد به تحقیق و تجربه ثابت شده سنجابی که دمش زخمی شده باشد هم آهسته‌تر حرکت می‌کند و هم پرواز‌هایی به مراتب کوتاهتر انجام می‌دهد. دم سنجاب در زمستان‌های سرد وظیفه یک پتوی گرم را بر عهده می‌گیرد زیرا حیوان دم پر موی خود را پوش کرده و به دور خودمی‌پیچد و بدان وسیله گویی کرسی می‌گذارد. دیده شده که در زمستان چند سنجاب به ویژه سنجابهای جوان، در یک لانه می‌خوابند و متقابلا یکدیگر را گرم می‌کنند. دم پشمالود و گرم فقط مختص سنجاب نیست بلکه روباه نیز از این نعمت برخوردار است‌.

از سوی دیگر اگر دم نباشد محال است کانگورو بتواند، رکورد پرش ارتفاعش را به 4 متر برساند کانگورو از دم به عنوان تکیه گاه و به روایت دیگر به جای صندلی هم استفاده می‌کند و روی راستای دم می‌نشیند از این رو دم پای سوم این حیوان شکم کیسه شناخته شده است. نرها حتی در اثنای دعوا و کتک کاری که دقیقا بوکس بازی را تداعی می‌کند، روی دم می‌نشینند و با تکیه به آن ماهرانه مشت می زنند یکنوع کانگوروی کوچک موسوم به (کوئو کا)چون دم استوار و قوی ندارد تاروی آن بنشیند دم را از لای پا به جلو دراز کرده و سپس روی آن جا خوش می‌کند.

منابع:
ویکی پدیا
sahebnews.ir


سایر سئوالات