چرا ختم انعام می گیریم

با جستجویی که در روایات شد، آنچه الان به نام ختم انعام مرسوم است در روایات مطرح نشده است. همچنین روشی که برای ختم سوره انعام در برخی کتاب ها آمده است مستند روایی و حدیثی ندارد ولی انجام آن به امید ثواب نه به نیت ورود از معصوم (علیه السلام) مانعی ندارد.

آیه الله مکارم شیرازی دامه برکاته در استفتائی که پیرامون ختم انعام شده بود اینگونه پاسخ دادند:

چرا ختم سوره انعام می گیرند ؟ در بعضی شهرها مجالس مردانه و زنانه به عنوان ختم سوره انعام برقرار می گردد دراین رابطه جزواتی نیز منتشر شده در وسط آیه های مبارکه، اذکاری نیز وارد شده است و همچنین یازده مرثیه; نظرمبارک خود را در این مورد مرقوم فرمایید
چرا ختم سوره انعام می گیرند ؟ درباره ختم انعام به صورتی که معمول است روایت مستندی نیافتیم هر چند در بعضی کتابها،اشاره ای به آن دیده می شود، ولی جای شک نیست که تلاوت این سوره مبارکه و عمل به آن می تواند باعث حلّ مشکلات گردد و شایسته است به هنگام تلاوت سوره مطلقاً چیزی به آن نیفزایند و هنگامی که تلاوت سوره تمام شد به سراغ دعاها و مرثیه ها بروند.

نکته مهم : تدبر و اندیشه در آیات سوره انعام که آمیخته با استدلالات زنده و روشنی است ، روح توحید و خدا پرستی را در انسان زنده کرده ، و پایه های شرک را ویران می سازد، و شاید به خاطر همین بهم پیوستگی معنوی و اولویت مساله توحید بر سایر مسائل بوده که همه آیات آن یکجا نازل گردیده است .
دقت در آیات این سوره میتواند روح نفاق و پراکندگی را از میان مسلمانان برچیند، گوشها را شنوا، و چشمها را بینا و دلها را دانا سازد.
ولی عجیب این است که بعضی از این سوره ، تنها به خواندن الفاظ آن قناعت می کنند، و جلسات عریض و طویلی برای ختم انعام و حل مشکلات شخصی و خصوصی خود با تشریفات ویژهای تشکیل می دهند که بنام جلسات ختم انعام نامیده می شود، مسلما اگر در این جلسات به محتوای سوره دقت شود، نه تنها مشکلات شخصی ، مشکلات عمومی مسلمانان نیز حل خواهد شد، اما افسوس که بسیاری از مردم به قرآن به عنوان یک سلسله اوراد که دارای خواص مرموز و ناشناخته است می نگرند و جز به خواندن الفاظ آن نمی اندیشند، در حالی که قرآن سراسر درس است و مکتب ، برنامه است و بیداری ، رسالت است و آگاهی .
(تفسیر نمونه، ج 5 ،ص 143-144.)

در فضیلت تلاوت این سوره روایات بسیاری رسیده است.

1. اُبَیّ بن کعب از پیامبر روایت می کند که حضرت فرمود: «سوره انعام یکباره بر من نازل شد، هفتاد هزار فرشته آن را بدرقه می کردند، در حالی که تسبیح و حمد خداوند بر زبانشان جاری بود. هر که آن را قرائت کند آن هفتاد هزار فرشته به عدد هر آیه ای از این سوره هر روز و شب بر او درود می فرستند».(مجمع البیان، ج 4، ص 5، آغاز سوره انعام.)

2. جابر بن عبداللّه انصاری از رسول خداروایت می کند: هر که سه آیه اوّل سوره انعام را تا وَیَعْلَمُ مَا تَکْسِبُونَ تلاوت کند، خداوند چهل هزار فرشته را موکّل می سازد که ثواب عبادتی همچون عبادت آنها را تا روز قیامت برای او بنویسند».(مجمع البیان، ج 4، ص 5، آغاز سوره انعام.)

3. ابوبصیر از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که حضرت فرمود: سوره انعام یکباره نازل شده، هفتاد هزار فرشته آن را بدرقه و احترام و تعظیم می کردند، چرا که در هفتاد موضع آن نام خدا آمده است. اگر مردم فضیلتی را که در قرائت آن است می دانستند، هرگز آن را ترک نمی گفتند. سپس افزود: کسی که حاجتی نزد خداوند داشته باشد و بخواهد به اجابت برسد، چهار رکعت نماز بخواند با سوره حمد و انعام و پس از نماز بگوید:
یا کَریمُ، یا کَریمُ، یا کَریمُ، یا عَظیمُ، یا عَظیمُ، یا عَظیمُ، یا اَعظَمُ مِن کُلِّ عَظیم، یا سَمیعَ الدُّعاءِ، یا مَن لا تُغَیِّرُهُ الایّامُ وَاللَّیالی، صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِهِ وَارحَم ضَعفی وَفَقری وَفاقَتی وَمَسکَنَتی فَإِنَّکَ اعلَمُ بِها مِنّی وَانتَ اعلَمُ بِحاجَتی، یا مَن رَحِمَ الشَّیخَ یَعقُوبَ حینَ رَدَّ عَلَیهِ یوسُفَ قُرَّهَ عَینِهِ، یا مَن رَحِمَ ایُّوبَ بَعدَ طُولِ بَلائِهِ، یا مَن رَحِمَ مُحَمَّداً وَ مِنَ الیُتمِ آواهُ وَنَصَرَهُ عَلی جَبابِرَهِ قُرَیش وَطَواغیتِها وَامکَنَهُ مِنهُم، یا مُغیثُ، یا مُغیثُ، یا مُغیثُ
این را مرتّباً تکرار می کنی، به کسی که جان من در اختیار اوست سوگند اگر خدا را این چنین بخوانی، سپس هر حاجتی داری از خدا بخواهی، خداوند همه آنها را به تو خواهد داد».(مجمع البیان، ج 4، ص 6، آغاز سوره انعام.)

منبع: فضیلت سوره های قرآن،آیه الله مکارم شیرازی.
منیع: askquran.ir


سایر سئوالات