چرا من کند ذهنم

مشخصات سئوال: راه های تفویت ذهن چیه؟ هر چی میخونم فرداش یادم میره!

همانطوریکه ورزش باعث شادابی جسم و تقویت آن می گردد، فعالیتها ی ذهنی هم باعث تقویت و افزایش کارآئی حافظه می شوند.یادگیری و تلاش برای آموختن در زمینه های مختلف می توانند به افزایش حافظه ی شما کمک کند حتی حل کردن یک پازل، آموختن زبان جدید، و...، همه و همه در افزایش ذکاوت نقش موثری دارند. یک ضرب المثل ژاپنی می گوید: تو وقتی پیر شده ای ، که یاد گیری را کنار بگذاری ! یعنی در هر رده ی سنی که هستید ، تا زمانی که به آموختن مشغولید همچنان جوان و شادابید .

حافظه نقشی محوری در زندگی ما ایفا می کند و به قول یکی از محققین : این مهم است که هر روز صبح از خواب بلند شویم و به آینده نگاه کنیم ! بخش مهمی از این نگاه باید به آموزش ، یاد گیری و فعال نگه داشتن ذهن معطوف شود.
وقتی بوته ای را می کارید ، برای رشد آن به چیزهائی مثل آب و نور خورشید احتیاج دارید، همین مسئله برای ذهن و فکر شما هم صدق می کند! در هر سن و سال ، مغز های فعال دندریت های جدیدی میسازند ، این دندریت ها ارتباط بین سلولهای مختلف را با هم برقرار و مستحکم می کنند. ساخته شدن همین اجزاء است که به ذخیره شدن و سهولت در فرا خوانی اطلاعات کمک می کند ، حتی در سنین بالا.
برای ادامه ی بهبود و تقویت حافظه به موارد زیر عمل کنید:
-در کلاسی ثبت نام کنید، فرقی نمی کند این کلاس چه باشد اما برای آموختن بیشتر از آن کلاس تلاش کنید، دل را به آن ببندید، و با علاقه آن را دنبال نمائید.
-روزانه و بطور مرتب روزنامه ای را که دوست دارید بخوانید.
-سعی کنید اطلاعات شما به روز باشد و از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانید ، در زمینه ی کامپیوتر و ارتباط از طریق اینترنت اطلاعاتی کسب کنید و مرتب از طریق ایمیل خود با خانواده و دوستانتان درتماس باشید.
-در گروه های کتاب خوانی و گروههای مطالعاتی شرکت فعال داشته باشید ، در کنسرتها و مجامع عمومی شرکت کنید و ارتباط خود را با سایرین تقویت نمائید.
-سعی کنید از استعداد های خدادادی خود در زمینه ی موسیقی وهنر بهره برداری کنید ، دانسته هایتان را به .سایرین یاد دهید و دانسته هایشان را از آنان فرا بگیرید .
-گرچه این حقیقت دارد که یاد گیری در سنین بالاتر سخت تر ازسنین پائین تر است و حافظه ی کوتاه مدت در سنین بالاتر کاهش نسبی می یابد اما به این معنی نیست که الزاما هر فرد مسنی باید از یاد گیری فرار کند .مطالعات متعددی که در این زمینه انجام شده اند نشان می دهند سلولهای عصبی افراد مسن هم توانائی یاد گیری را دارند و نه تنها سن و سال عامل باز دارنده نیست بلکه بخاطر تجربیات و هوشمندی که در این سنین برای فرد پدید آمده ، امکان بهره برداری و استفاده از این اطلاعات حتی میتواند بیشتر ازسایرین هم باشد.
پس هیچگاه قبول نکنید که حافظه ی شما کمتر از قبل شده است مگر زمانی که از یاد گیری طفره رفتید!

راه های پرورش حافظه :
۱- ساختن تصویر ذهنی :از هر مطلب تصویری در مغز تشکیل دهیم .
۲- مرتبط کردن آموخته ها به آموخته های قبلی: ایجاد تداعی بین مطالب جدید و مطالب قدیمی موجب پرورش حافظه و تثبیت موضوع درحافظه می شود.
۳- وجود آهنگ و ریتم: یعنی این که مطالب اگر در قالب کلام موزون ( شعر گونه ) باشند, بهتر در حافظه می مانند.
۴- انباشته ساختن مطالب: لازم است که مطالب را تدریجا به حافظه سپرد و انباشته کردن مطالب در ذهن باعث فراموشی می شود. مثلا یک دانش آموز باید به تدریج خود را برای امتحان آماده نماید و هرکز در شب امتحان تمامی کتاب را نخواند.
۵ -خواندن مطالب از حفظ: پس از یادگیری لازم است که مطلب به صورت حفظ شده چندین بار تکرار شود.
۶- استراحت بعد از یادگیری : لازم است که فرد پس از یادگیری یک مطلب به استراحت بپردازد و از پرداختن بلافاصله به مطلبی دیگر خود داری کند.
۷- یادگیری کلیت ها: مطالب را به صورت کلی یاد بگیرید و سپس اجزا» را به کلیت مرتبط کنید

--------------------------------
ذهن خود را به کار اندازید:
حل کردن جدول و معما ، بهترین راه برای گذراندن وقت است. دکتر استاک معتقد است که در بین ارگان‌های مختلف بدن ، مغز عضوی منحصر به فرد به شمار می‌آید ، زیرا عضوهایی مانند کبد و کلیه‌ها ، در اثر کار کردن زیاد و مستمر فرسوده خواهند شد اما مغز ، هر چقدر که بیشتر فعالیت داشته باشد، تواناتر و قوی تر می شود. به کار انداختن مغز و انجام بازی‌هایی مانند شطرنج بر شناخت و درک بیشتر مغز می‌افزاید. از طریق فعالیت‌هایی که مغز را به کار می‌اندازند، می توان به رشد سلول های عصبی تازه کمک کرد و با این وسیله ارتباط بین سلولهای عصبی در مغز حفظ شده و حتی افزایش خواهد یافت.


- از گوش‌های خوداستفاده کنید:

گوش دادن به موسیقی جریان خون در مغز را افزایش خواهد داد. به همین دلیل مخچه‌ی نوازندگان موسیقی از افراد دیگر بزرگتر است. خوشبختانه نیازی به استفاده از آلات و ادوات موسیقی نیست، بلکه می‌توان با گوش دادن به موسیقی، علاوه بر لذت بردن از آن، قسمت‌هایی از مغز را نیز فعال سازیم. توصیه می‌شود هنگامی که به سوی محل کار خود حرکت می‌کنید به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید، به این ترتیب هم به آرامش خواهید رسید و هم بر زیرکی خود خواهید افزود.


- دست‌های خود را به کار برید:

زمانی که با ماشین تایپ می‌کنید یا این که به رانندگی می‌پردازید یا حتی هنگامی که شام درست می‌کنید ، دستان شما به طور مداوم فرمان های رسیده از مغز را اجرا می کنند. در حقیقت هیچ بخشی از بدن بیش‌تر از دست‌ها به مغز نزدیک تر نیست. به همین سبب ، هرقدر مهارت‌های سریع انگشتان افزایش یابد، عملکرد و فعالیت مغز نیز بیشترخواهد شد. متاسفانه در جامعه (دنیای) ما بر مهارت های ظریف و دقیق انگشتان و اثر آنها بر مغز تاکید نمی‌شود. جراحان از این توانایی ، برخوردارند، ولی افرادی چون وکلا، حسابداران یا مشاوران امور اجتماعی نیازی به مهارت‌های ظریف و دقیق انگشتان دست خود ندارند. برای مقابله کردن با این شیوه زندگی می‌توان به سرگرمی‌های سنتی پرداخت. از جمله قلاب بافی کردن ، خیاطی ، ساختن مدل‌های مختلف که از بخش‌های کوچکی تشکیل شده‌اند (مانند کشتی ، هواپیما و ...)


- به پاهای خود تکیه کنید:

فعالیت و کار کردن ممکن است بتواند از وزن شما بکاهد، اما می تواند ذهن شما را نیز تواناتر کند. ورزش و تمرین‌های ایستاده سبب تقویت بخش تعادل مغز و مراکز هماهنگ کننده خواهد شد که همگی به بالا بردن درک و شناخت فردی کمک می‌کنند. دکتر رابرت استاک اظهار می‌دارد که انجام تمرین‌هایی که سبب حفظ تعادل بدن، انعطاف پذیری و نیروی پاها می‌شوند از اهمیّت زیادی برخوردارند. تمرین پیشنهادی او ورزش سنتی چینی به نام تای چی است که به تقویت پاها و حفظ تعادل بدن کمک زیادی می‌کند.


- گذشته را زنده نگهدارید:

یکی از رایج‌ترین و مهمترین شکایت‌هایی که افراد بالاتر از ‌٤٠ سال ، ابراز می‌کنند کم شدن یا حتی فقدان حافظه است. در حالی که می‌توان به سادگی حافظه را تقویت کرد. دکتر استاک معتقد است که با مرور خاطره‌های خوب گذشته از طریق مشاهده فیلم های خانوادگی ، آلبوم‌های عکس و مجله‌ها می‌توان به تقویت حافظه پرداخت. حتی وسایلی که خاطره انگیزند مانند عطر مورد علاقه مادر، عینک یا خود نویس پدر بزرگ و ... می‌توانند به بهتر شدن حافظه کمک کنند. یادگاری ها و یادبودها می‌توانند ارتباط‌هایی را در مغز ایجاد کنند که به راحتی و با مرور زمان از بین می‌روند، بنابراین فعالانه خاطره‌ها را زنده نگه دارید.

راههای تقویت حافظه

این روزها قصد ما از یادگیری مطالب آنست که در روز کنکور آنها را به یادآوریم پس هر آنچه یاد می گیریم باید در حافظه خود نگه داریم و در موقع لزوم به یادآوریم.
اطلاعاتی که به حافظه کوتاه مدت ما وارد می شود عمر چندانی ندارد و زود فراموش می شود، برای آنکه این اطلاعات با دوام باشد تا در موقع لزوم آنها را به یاد بیاوریم باید به حافظه
بلند مدت منتقل شود.


سایر سئوالات