چرا رجب ماه حرام است

ماه رجب یکی از ماههای حرام است یعنی جنگ وخونریزی در این ماه حرام است ولادت مولود کعبه در این ماه قرار دارد همچنین مبعث رسول اکرم.روزه گرفتن در این ماه بخصوص روز اول بسیار ثواب دارد خواندن دعای رجبیه هر روز توصیه میشود(دعای رجبیه در مفاتیح موجود است)

رُویَ عن النبی(صلوات‌‌الله‌‌‌علیه‌وآله) : « اَنَّ اللهَ تَعالی نَصَبَ فِی السَّماءِ السابِعَهْ ،‌ مَلِکاً یُقالُ لَهُ الدّاعِی » خدا یک ملکی در آسمان هفتم دارد که اسم این ملک در آن آسمـــــان « داعی » است
« فَاِذا دَخَلَ شَّهرُ رَّجَب ، یُنادی ذلِکَ المَلک کُلَّ لَیْلَه مِنْهْ اِلی الصَّباح » از سر شب تا صبح این مَلَک ندا می‌‌کند
آری خداوند یک ملک را مامور کرده است که در این یک ماه با جان ما این حرف‌ها را بزند . نمی‌‌دانیم خداوند به لطف و کرم خودش کمک‌مان می‌کند که از امشب آن ندا را بشنویم این ملک چه می‌گوید ؟ ببینید این‌‌ها به قلب می‌‌خورد « طُوبی لِلذّاکرین ، طُوبی للطّائعین » یعنی ملک می‌گوید ، خوشا به حال آنهایی که اهل ذکر حق هستند ، خوشا به حال آنهایی که اهل اطاعت هستند ، ملک می‌‌گوید : ای ذاکران ! مطیعان ! مستغفران ! مژده ، مژده ، بشارت ، بشارت . « یقول الله تعالی : اَنَا جَلیسُ مَنْ جالَسَنی »
این ملک می‌گوید که خدای تعالی می‌فرماید : کسی که با من بنشیند ، من با او می‌‌نشینم ، من هم‌‌نشین آنم که با من هم‌‌نشین شود ، یعنی خداوند دارد مخلوقش را به هم‌‌نشینی با خودش دعوت می‌کند . و حتماً می‌‌دانید با ذکر و انجام دقیق حرام و حلال خدا است که ما یاد خدا می‌‌کنیم و این‌ها وسیله‌ای است که آدم با خدا بنشیند.
« وَ مُطیعُ مَنْ اَطاعَنی » ، الله اکبر ! خداوند می‌فرماید : در این ماه بدانید که من پیروی می‌کنم از کسی که از من پیروی کرد . ببینید مشکل چقدر حل می‌‌شود . مگر ما گاهی نمی‌‌خواهیم از شرّ یک مشکل راحت شویم . از یک فساد اخلاقی ، از وسوسه‌‌‌های آزاردهنده راحت شویم ؟ می‌فرماید : این ماه آن ماهی است که اگر از من اطاعت کنی ، آن وقت هر چه بخواهی ، من از تو اطاعت می‌کنم و هر چه بخواهی به تو می‌‌دهم . یعنی از دریچه رجبی شدن ، می‌‌شود حوائجی را که خداوند حاضر است به ما بدهد ، به ما بدهد . یعنی بنده رجبی ، بنده‌ای است که می‌تواند کاری کند که حکم خدا با حکم خود آن بنده متحد شود .
در ادامه روایت هست که آن ملک می‌فرماید : « غافِرُ مَنِ اسْتَغْفرنی » من بخشنده آنم که از من بخشش خواهد . معلوم است استغفار ماه رجب ، استغفار خاص است . عموماً یکی از ذکرهای ماه رجب ذکر استغفار است
حاصل کلام این که خداوند در این ماه می‌فرماید : « غافِرُ مَنِ اسْتَغْفَرنی » خداوند بخشنده کسی است که توبه کند و بخواهد وارد یک حیات معنوی بدون هرگونه کدورتی شود .
ادامه روایت هست که خدا می‌فرماید : « اَلشَّهْرُ شَهری » ماه ، ماه من است . چه قدر آدم دلش گرم می‌‌شود که کجا آمده است ، « وَالْعَبْدُ عَبْدی » بنده هم بنده من است . وقتی می‌‌فرماید : ماه ، ماه من و بنده هم بنده من است ، یعنی جا دارد که روح بنده با این ماه متحد شود تا با صاحب این ماه ارتباط یابد . یعنی مقامی است که من در این ماه بنده‌ام را برای خودم خالص می‌‌کنم . زمینه یگانه شدن بنده با خدا در این ماه فراهم است
می‌فرماید : این ماه ، ماه من است . حال ببینید ماهِ خدا بودن ، یعنی اینکه یگانه برای خدا شویم . یگانه شدن یک نگاه عملی دارد و یک نگاه نظری . هم باید بینش و قلب انسان در این ماه با خدا یگانه شود ، این با استغفار و ذکر « لا اله الا الله » که هر دو هم ذکر این ماه است ، محقق می‌شود . و هم یگانه شدن عملی باید باشد که آن هم به کمک روزه است . روزه یگانه شدن برای خداست.
ادامه روایت می‌فرماید که : « وَالرَّحْمَـهُ رَحْمَتی » یعنی رحمت در این ماه همه رحمت است ، آن هم رحمت من است . پس در این ماه رحمت فراوان است . « فَمَنْ دَعانی فی هَذاالشّهر اَجِبْتُه » هرکس مرا در این ماه بخواند اجابتش می‌کنم و جوابش را می‌‌دهم .
در ادامه می‌فرمایند : « وَ مَنْ سَاَلَنی اَعْطَیْـتُـهُ وَ مَنِ اسْتَهْدانی هَدَیْتُهُ » حرف ، دهنِ ما گذاشته‌ اند . می‌فرمایند : اگر از من چیزی بخواهید به تو می‌‌دهم ، پس چرا نمی‌خواهید ؟ و اگر از من طلب هدایت و راه‌‌جویی کنی تو را هدایت می‌‌کنیم . بله حرف یاد ما دادند که ما در این ماه از خدا بخواهیم که خدایا ما را هدایت کن . ما انوار غیبی تو را رها کنیم ، کجا برویم ؟
« وَ جَعَلْتُ هذَا الشَّهْرَ حَبْلاً بَیْنی وَ بَیْنَ عِبادی » این ماه را چون یک ریسمان قرار دادم بین خود و بندگانم . پس ماه رجب به عنوان یک شرایط استثنایی است تا انسان از آن استفاده کند و بالا برود مثل یک طناب که یک سر آن در دست خدا است و یک سر آن را رها کرده‌اند تا ما بگیریم و بالا رویم ، با اعمال و آداب مخصوص این ماه سرِطناب را برای بالا رفتن خواهیم گرفت .
« فَمَنِ اعْتَصَـمَ بِه وَصَلَ اِلَیَّ » کسی که به ریسمان ماه رجب چنگ بزند به من وصل می‌شود . عرض کردیم چنگ زدن به آن هم مشخص است ، یعنی آداب ماه رجب را رعایت کند .

معمولا اعیاد ولادت حضرت علی، امام محمد باقر، امام محمد تقی ، مبعث رسول اکرم و شهادت چند تن از ائمه و لی وزن تولد ها بیشتره و ماه اعتکافو تزهیب نفس است.

منسوبه به حضرت علی
اعمال پر فضیلتی داره مخصوصا اعمال 13 تا 27
روزه 5شنبه جمعه شنبه پشت سر هم کلی ثواب داره و برا کسایی که می خوان از 0 شروع کنن بهترین سرآغازه

رجب ماه بزرگی است که خداوند حسنات را در آن دو برابر نموده و گناهان را در آن پاک می کند. همچنین عمره رجبیه بهترین و با فضیلت ترین عمره است. روزه گرفتن به خصوص در ایام البیض(13-14-15 رجب) و معتکف شدن به شدت در دین توصیه شده است.


سایر سئوالات