چرا مردان کچل میشوند


به دلیل تفاوتهای ژنتیکی و هورمونی در زنان و مردان است.
خانم ها هم کچل میشن اما در آقایون چون ژن غالب شمرده میشه، بارز هست اما توی خانم ها این ژن نهفته است و به ندرت به صورت بارز در می آید.

میزان ترشح هورمون تسترون با بالا رفتن سن هم در بدن آقایون هم خانومها بافزایش می یابد. البته مقدار این هرمون اغلب با وراثت خونی تعیین میشه و علت رویش مو در صورت و قسمتهای دیگه ی بدن هم همین هرمونه.پس خانم هایی هم که پرمو هستن در معرض ریزش مو قرار دارن.داروهایی که تو بازار هستن اغلب تستسترون فعال رو به غیر فعال تبدیل میکنن.
این هرمون به هرمون مردانه مشهوره ولی در خون خانم هم تا اندازه ای هست.

دلیل زیادتر بودن در مردان افزون بر مسیله هورمونی که در بالا گفته شد کچلی روی کروموزوم جنسی است که در مردان وجود ان روی کروموزوم X ایجاد کچلی میکنه ولی در زنان حتما 2 XX باید این GEN را داشته باشن .

در مردان پس از بلوغ هورمون تستسترون بالا میره که کار این هورمون در مردان باعث می شود که پسر به مرد شبیه شود(رشد ریش و سیبیل و بزرگ شدن بیضه و ریزش موی سر ...)و این هورمون در زنان خیلی کمه ولی حداقل وجود ندارد به جای ان در زنان هورمون استروژن وپروژسترون و به مقدار کم هست که عایم بلوغ زنان را ایجاد می کند اگر میزان تولید t3 و t4 از غده هیپوفیز بالا برود t3 t4 در خون بالا و بیضه ها تستسترون زیادتری تولید و مو ها می ریزد اگر این هورمون در زنان هم بالا برود ریزش مو خواهیم داشت که البته تستسترون در زنان از واکنش هیدروکسی استروژن توسط انزیمی خاص به وجود می اید نه از تخمدان.


سایر سئوالات