چرا کراوات حرام است

دوست عزیز کروات به هیچ عنوان حرام نیست
اما چون مصداق بارز غرب زدگی و رخنه فرهنگ بیگانه مخصوصا در سالهای اوایل انقلاب بوده

در هنگامی که حکومت کلیسا سرنگون شد مردم متدین و مذهبی مسیحی برای اینکه بتوانند مسیح را همیشه در یاد داشته باشند دست به یک ابتکار جالبی زدند و آنهم یک تکیه پارچه قرمز رنگ بود که به دور گردن خود بستن به صورتی که شباهت زیادی به صلیب داشته باشد برای این منظور که قبل از دیدن دوستان خود به یاد مسیح بی افتند و بعدها امریکایی ها که متدین تر بودند تغییراتی در شکل آن دادند.
با این حساب برخی علما به علت این که حکم صریح قران است که خود را به شکل نصرانیان و یهودیان ظاهر نسازید کراوات را حرام دانستند و بعضی دیگر به خاطر احترام گذاشتن به فرهنگ مسیحیان که در جشنها و مراسمهای عروسی خود از این پاپیون استفاده میکنن نه از نماد زجر مسیح مسلمین هم از این وسیله در جشنهای خود استفاده نکنن حرام یا مکروه دانستن و در ایام دیگر چون دیگر این وسیله رسما عمومییت پیدا کرده استفاده نکردنش بهتر است .

بستگی داره مقلد کی باشید.اگر مرجع تقلیدتون حرام اعلام کردن احتمالا به خاطر وارداتی بودن این فهنگ و نوعی تحریم فرهنگ بیگانست ولی برای اطمینان بیشتر بهتر به نوعی سعی کنید از خودشون بپرسید.

با احترام به نظر دوستان . خوب یه جورایی مظهر غرب حساب میشه . حرام نیست و من دوس دارم که بفرمایید کی چنین فتوایی داده یا کجا دیدید که نوشته باشه . بعضی چیزا بخودی خود تقدس داره . ولی دلیلی واسه اینکه اجبار باشه یا نهی کنیم کسی که اون عمل رو انجام نده وجود نداره . مثلا نماز . نیکوکاری . ما قلبا اعتقاد داریم . ولی نمیشه کسی رو که نماز نخونه بگیم آدم بدیه . درسته؟ یا مثلا چفیه که یادآور ایثار و فداکاری رزمنده هاست . واسه ما تقدس داره و بهش احترام میگذاریم . ولی همین تو کشورهای غربی نماد خوبی نداره . چون تو فرهنگ اونا تعریف نشده . کراوات هم واسه ما همین حکم رو داره . یه مدل لباس و مد محسوب میشه . بهتره که در محافل رسمی و اداری به احترام فرهنگمون استفاده نشه . هیچکی رو نمیشه به جرم بستن کراوات یا نبستن چفیه مواخذه کرد . ولی انجام این دو کار روی دیدی که دیگران نسبت به شما پیدا میکنند تاثیر خواهد داشت . در کل حرام نیست و اگه دوس دارید میتونید بطور شخصی استفاده کنین . جالبه ما حاضریم از پیشرفت اونا تو تکنولژی استفاده کنیم ولی این یه موردو به خاطر تعصب نمیتونیم بپذیریم . موفق باشید .


سایر سئوالات