چرا کنیه پیامبر ابوالقاسم است

القاب و اوصاف معصومین (علیهم‏السلام) نیز حکمتی غیر از آن معانی ظاهری دارد. ما موظفیم این کلمات را بر زبان جاری کنیم؛ اما باید به دنبال این باشیم که باطن این کلمات و حکمت این عبارات و الفاظ چیست؟

شخصی از امام صادق (علیه‏السلام) سوال کرد: چرا رسول خدا را ابوالقاسم می‏گویند؟ فرمود: برای اینکه آن حضرت فرزندی داشت به نام «قاسم» و چون پدر قاسم بود از این جهت به رسول خدا، «ابوالقاسم» می‏گفتند.

راوی عرض کرد: این معنا را می‏دانم؛ کمی روشنتر بیان کنید که چرا رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را ابوالقاسم می‏گویند؟

حضرت فرمود: چون علی‏ بن ابی‏طالب (علیهماالسلام) قسیم الجنّه والنّار است، «قاسم» است؛ یعنی قسمت‏ کننده بهشت و جهنم است. در قیامت آن حضرت به اذن خدا جهنمی‏ ها را به جهنم و بهشتی‏ ها را به بهشت فرا می‏ خواند. پس علی (سلام‏الله‌علیه) قاسم است.

و چون خداوند متعال علی‏ بن ابی‏طالب را در همان دوران کودکی به دامان پیامبر منتقل کرد و از همان طفولیت رسول خدا معلم و علی‏بن ابی‏طالب شاگرد پیامبر بود و از آنجا که هر شاگردی فرزند استاد است و استاد حق پدری بر او دارد، پس علی (علیه‏السلام) به منزله فرزند اوست. از این رو پیامبر را «ابوالقاسم» می‏نامند.

این معنا و تفسیر برای ابوالقاسم از حکمت این کنیه است. و هر کسی نمی‏تواند بفهمد و معنا کند.

منبع:[حکمت عبادات - صفحه 35]


سایر سئوالات