چرا مشروبات الکلی حرام است

خداوند در قرآن به شراب و قمار اشاره میکنه که از آلات گمراهی انسان که در دست شیطان هست. مثلا ممکنه وقتی کسی شراب مینوشه به کارهای دیگه هم رو بیاره. از طرفی چون ممکنه شخص در حین مستی کارهایی بکنه که از کنترلش خارجه اول اینکه به خودش لطمه بزنه و دوم به بقیه مثل همین ارازل که بعضی هاشون بخاطر هتک حرمت در مستی محکوم به اعدام شدن. و در جای دیگه خداوند میگه اگر چه خوبی هم داشته باشن ولی بدیشون بیشتر از خوبیشون هست پس مصرف نکنید.
پیامبر به حضرت علی در خطه 156 نهج البلاغه میفرماید :
"این مردم پس از من با ثروتشان آزمایش می گردند و دینداربودن را منتی بر خدا قرار میدهند، و با این حال انتظار رحمتش دارند و از قدرت و خشمش خود را در امان می بینند حرام او را با شبهات دروغین و هوسهای غفلت را حلال می شمردند، شراب را به نام نبیذ ، رشوه را بنام هدیه و ربا را به اسم تجارت حلال میدانند. "

اسلام واسه این شراب رو حرام اعلام کرده چون باعث میشه عقل انسان برای مدتی از کار بیفته و در اون حالت کارایی که عاقلانه نیست و یا تصمیماتی که صحیح نیست رو انجام بده
اگر تحقیق کنید اسلام دین عقل و تفکر که همیشه به انسانها توصیه کرده از عقل پیروی کنن
پس هر وقت چیزی باعث زایل شدن و نابودی این مهم شد باعث نابودی انسان و یا بخشی از زندگیش در نتیجه شراب به این خاطر حراماست

اما اگر واقعا علت واقعی حرمت شراب مست کنندگی آن بود قاعدتا خوردن یک قطره شراب (که مست نمی کند) نمی بایست حرام می شد. اما می بینیم که حتی به لب زدن شراب هم حرام است پس مشخص می شود علت واقعی حرمت شراب چیز دیگری ست.
جواب این مسئله را می می توان از کسانی که زهد پیشه کردند پرسید. یک قدر مسلمی وجود دارد که انسان یک بعد جسمانی دارد و یک بعد روحانی.
بعضی مواد هستند که شاید ضرر چندانی هم نداشته باشند اما چون اثر وضعی بر روح انسان می گذارند حرام هستند.
دوستان من ، میوه ممنوعه ای که آدم و حوا را به زمین فرستاد شاید در ظاهر ضرری برای سلامتی نداشته اما معنویت را گرفته. شراب هم شاید یک قطره اش مست نکند ولی میوه ممنوعه ای ست که بر روح انسان ضرر دارد و این در روایات به ما رسیده.


سایر سئوالات