چگونه یک چگالی سنج ساده بسازیم

اطلاعات بیشتر : اگر بخواهیم چگالی یک جسمی را که هم شکل هندسی مشخصی ندارد و هم سبک تر از اب و سایر مایعات می باشد مثل چوب پنبه تعیین کنیم چگونه باید عمل کنیم البته نمی خواهیم از روش بستن وزنه به چوب پنبه و فرو بردن چوب پنبه در آب با وزنه استفاده کنیم . چه کار باید کرد ؟

----------------------------------------------------------------
یک ظرف آب با چگالی و جرم مشخص انتخاب می کنیم که حجم آن را نیز می دانیم
بعد جسم را داخل آن می اندازیم که جرمش را از قبل می دانیم
به میزانی که حجم مایع(بعد از انداختن جسم داخل آن)افزایش یابد حجم جسم برابر همان عدد است که از فرمولm=ro*v چگالی را بدست می آوریم.
----------------------------------------------------------------
D=M/V
D:چگالی
M: وزن
V: حجم

لازم نیست حتماً حجم واقعی آن را در نظر بگیری باید از انتگرال استفاده بکنی مقدار حجم شی منظم را بدست بیاور و مقدار اضافی اش را تا حدودی کم کن
---------------------------------------------------------------

با هیچ کدوم از این راهها جواب نمی ده.. اون چوب پنیه رو بزار روی آب... بعد با دستت طوری فشارش بده به سمت داخل آب که تمام سطحش رو آب بگیره ولی دستت خیس نشه... مقدری که بیرون میریه می شه حجم... جرم رو هم می تونی باترازو حساب کنی و بعد بزار تو فرمول جرم حجمی.. همین و به همین آسونی...

---------------------------------------------------------------

اگه بتونی با همون چگالی یعنی مثلا از همون جنس یک میله تهیه کن بعد اون میله را به جسم مورد نظر ببند بعد اون رو از سطح میز به صورتی که انتهای میله روی میز باشه قرار بده و همین طور میله رو به سمت بیرون میز هل بده به محض اینکه جسم در حالت تعادل بحرانی قرار گرفت میله رو بگیر و حجم اون قسمت از میله رو بدست بیار که هنوز روی میز باقی است این حجم حجم جسم مورد نظر نیز هست چرا که جرم همان جرم است و چگالی هم همان است پس حجم پیدا شد و حالا با داشتن جرم چگالی را بدست بیاور

---------------------------------------------------------------

وزن که به راحتی به دست میاد، میمونه حجم. روشهای مختلفی برای بدست آوردن حجم یه جسمه بیشکل وجود داره. یه روش اینه که اونو ذوب کنی و به شکله منظمی در بیاری. اگه جنس ماده جوریه که ذوب نمیشه (مثله چوب پنبه) اونوقت باید کلک رشتی بزنی. با استفاده از یه خمیر ازش قالب درست کن. بعد از سفت شدنه خمیر، اونو از وسط دقیق برش بده و جسمه بی شکلو در بیار. حالا دوباره قالبو ببند و خوب بچسبون. دوتا سوراخ بالاش درست کن. از یکی از این سوراخ ها یه ماده مذاب (مثلاً پارافین ذوب شده) بریز تووش. سوراخ دوم برای خارج شدنه هواست. بعد از اینکه ماده مذاب سفت شد، قالبو باز کن. این دقیقاً شبیه خوده جسمه، درست با همون حجم. حالا میتونی ذوبش کنی و به یه شکله منظم درش بیاری.

روشهای دقیقتری هم وجود داره. میتونی بجای انداختن جسم تووی آب از قرار دادن اون داخله یه محفظه گاز استفاده کنی. باید یه فشار سنجه دقیق هم به محفظه وصل کنی. حالا یکبار محفظه خالی رو با گاز پر کن. البته لازم نیست قبلش خلاء ایجاد کنی. محفظه رو با گاز پر کن تا جایی که مثلاً فشاره گاز به 2 اتمسفر برسه. مقدار گاز مصرف شده رو اندازه بگیر. دفه بعد جسم رو داخل محفظه بذار. و دوباره اونقد گاز بداخلش پمپ کن تا به همون فشار برسی. مسلماً ایندفه حجم ظرف کمتره چون یه مقدارشو جسم بیشکل اشغال کرده. مقدار گاز مصرف شده ایندفه کمتره. حالا به راحتی با استفاده از قانون گازها میتونی حجم جدید ظرفو حساب کنی. اختلاف این حجم با حجم واقعیه ظرف دقیقاً حجم جسمه. با استفاده از فشارسنجه دقیقتر و روشهای اندازهگیری دقیقتره، حجم جسم با دقت زیادی اندازه گیری میشه. البته چگالی به مقداره خیلی کمی با فشار تغییر میکنه. پس اگه از قبل در محفظه خلاء ایجاد کنی و تا رسیدن به فشار 1 اتمسفر گاز پمپ کنی، نتایج دقیقتری بدست میاد.
---------------------------------------------------------------------------
من لیسانس فیزیک هستم
میتونیم اون جسم سبک را به یک قطعه اهن بسته و توی یک ظرف آب انداخته و حجم هر دو جسم را بدست بیاوریم و بهد جسم سبک را از قطعه اهن جدا کرده و آهن را توی آب انداخته و حجم اهن را جداگانه بدست بیاریم.
حجماهن را از حجم کل کم کرده و براحتی حجم جسم مورد نظر بدست میآید و از فرمولی که دوستان گفتند چگالی رو بدست میاریم چگالی=حجم / جرم.


سایر سئوالات