چرا هوس شیرینی می کنیم

همه موجودات روی زمین، از انسان گرفته تا پرندگان، خوردن شکر را دوست دارند. نه تنها مصرف بیش از اندازه قند و شیرینی‌هااعتیادآور است، بلکه عامل بسیاری از مشکلات پزشکی نیز می‌باشد. اگرچه بسیاری از افراد اعتیاد به شیرینی‌ها را همچون اعتیاد به سیگار و یا الکل جدی نمی‌گیرند، ولی بررسی ها نشان می‌دهند که اعتیاد به شیرینی‌ها در مواردی می‌تواند بدتر از اعتیاد به الکل یا مواد مخدر باشد و پیامدهای زیانبارتری داشته باشد.

اعتیاد به شیرینی همچون سایر اعتیادها، بدن را وابسته می‌کند؛ به طوری که حتی اگر مقدار جزئی از شیرینی مصرفی روزانه کم شود، فرد انرژی خود را از دست می‌دهد و احساس ناتوانی می‌کند.

نیشکر به شکل طبیعی سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ها است، اما شکر تصفیه شده دارای هیچ یک از مواد غذایی ارزشمند نیست.

قند به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و قند خون بالا می‌رود و به همان نسبت هم سریع افت می‌کند. با چند روز مصرف مداوم، بدن به لحاظ فیزیکی به سرعت وابسته می‌شود و توقف آن بسیار دشوار است.

اعتیاد به شیرینی‌ چیست؟
مصرف بیش از اندازه مواد شیرین کم‌کم باعث می‌شود فرد نتواند بدون آنها برای مدت طولانی زندگی کند. میلیون‌ها نفر به مصرف شیرینی‌ها اعتیاد دارند و متاسفانه بدتر از آن اینکه خود آنها نیز از ابتلا به آن آگاهی ندارند.
پس از خوردن یک ماده شیرین، مغز مواد شیمیایی طبیعی به نام مواد شبه افیونی آزاد می‌کند که احساس لذت را در بدن پدید می‌آورد و بدن مقدار بیشتری از آن را می‌خواهد. پژوهشگران بر این باورند که هنگام مصرف شیرینی بخشی از مغز که فعال می‌شود و طلب شیرینی دوباره می‌کند، همان بخشی است که با مصرف مواد مخدر فعال می‌شود و خواهان مواد مخدر بیشتری است.

پیامدهای مصرف بیش از اندازه شیرینی‌ها

اعتیاد به قند می‌تواند طول عمر افراد را 11 تا 20 سال کاهش دهد و این یک واقعیت است. افزون بر آن، عوارض زیر از پیامدهای مصرف زیاد قند می‌باشند:

دیابت، بیماری قلبی، چاقی، اختلال در مغز، ضعف سیستم ایمنی، افزایش قندخون، پوسیدگی دندان و سوء‌تغذیه.

خوردن شیرینی عوارض بسیاری دارد و در برخی موارد افراد نمی‌توانند آن را تشخیص دهند، برای نمونه اگر افراد معتاد به شیرینی یک روز آن را نخورند، کم‌تحرک خواهند بود و انرژی لازم را نخواهند داشت و گاه حتی دچار تکرر ادرار و تشنگی زیاد می‌شوند و حتی در زمان سیری نیز احساس گرسنگی زیاد می‌کنند.

درمان
خوشبختانه، با راهکارهای ساده می‌توان بر خوردن شیرینی چیرگی یافت. اگرچه این راهکارها در عین سادگی برای افراد وابسته می‌تواند بسیار سخت باشد. اولین قدم برای غلبه بر میل و هوس خوردن شیرینی‌ها، دور کردن همه ی تنقلات و شیرینی‌ها از خانه است. هیچ نوع شیرینی نخرید و حتی هنگام خرید کردن نیز، از غرفه‌های فروش شیرینی‌ها دیدن نکنید.

غذاهای طبیعی بخورید

پس از رها شدن از همه ی تنقلات که حتی شامل آرد سفید، برنج سفید و آبمیوه‌های غیرطبیعی نیز می‌شود، حال نوبت آن است که رژیم غذایی خود را تغییر دهید و سبزیجات، میوه‌ها، فرآورده های شیری، گوشت بی چربی، ماهی، تخم‌مرغ، آجیل و دیگر مواد غذایی طبیعی را جایگزین آنها کنید. پس از چند روز قطع مصرف شیرینی‌ها و جایگزینی میوه‌ها و سبزیجات، حتی کم کم میوه‌ها به نظرتان شیرین‌تر می‌‌رسند.


سایر سئوالات